Zieleń na ekranach akustycznych w Płocku? Pomysł spodobał się w ratuszu

Jak wszyscy wiemy Płock jest miastem szczególnym pod względem zieleni. Pomimo nasadzeń i przybywających drzew, mieszkańcy walczą właściwie o każdy wycinany krzaczek. O drzewach nie wspomnimy, bo wokół nich są praktycznie wojny, nawet jeżeli w zamian ma być przeprowadzona duża inwestycja, która zmierza ku rozwojowi miasta.

Według płocczan zieleni jest coraz mniej i wielokrotnie w komentarzach mieszkańcy dają temu wyraz, pisząc, że „robi się z Płocka betonową pustynię”. Radni miejscy też często wracają do tematu zieleni. Ciekawy pomysł podsunął ratuszowi w interpelacji przewodniczący rady miasta, Artur Jaroszewski. Otóż, zasugerował, aby obsadzić zielonymi pnączami istniejące i planowane do budowy ekrany akustyczne wzdłuż płockich dróg i ulic.

– W ramach Programu Zazielenienia Miasta proszę o przeanalizowanie możliwości obsadzenia zielonymi pnączami istniejących w Płocku ekranów akustycznych – pisze w interpelacji Jaroszewski.

Radny uzasadnia dalej, że istniejące ekrany akustyczne są mało estetyczne. Szczególnie nieatrakcyjnie i mało przyjaźnie prezentują się one w centrum miasta, np. w Płocku przy skrzyżowaniu ulicy Wyszogrodzkiej z Trasą Popiełuszki i ulicą Mazowieckiego. Jaroszewski słusznie zauważa, że zielone pnącza na ekranach zdecydowanie poprawiają ich estetykę. – Zieleń przydrożna, również pnącza na ekranach akustycznych, ma znaczący wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Podobnie jak wszystkie rośliny, pnącza absorbują znaczne ilości substancji chemicznych, wpływających negatywnie na organizm ludzki – czytamy w interpelacji.

Pomysł bardzo ciekawy i na pewno wart rozważenia. Zresztą podobnie uznał ogrodnik miejski, o czym radnego poinformowano w odpowiedzi. – Jest możliwość wykonania nasadzeń pnączy na wskazanych przez radnego ekranach akustycznych – czytamy. Jest jednak małe „ale”. – Obsługą techniczną ekranów akustycznych zajmuje się Miejski Zarząd Dróg – wyjaśnia w odpowiedzi Piotr Dyśkiwiecz, zastępca prezydenta Płocka. Zaznacza od razu, że Wydział Kształtowania Środowiska przy Urzędzie Miasta Płocka wystąpi do MZD o możliwość wykonania nasadzeń pnączy.

– W przypadku wyrażenia zgody przez MZD na wykonanie nasadzeń, Wydział Kształtowania Środowiska ujmie w przetargu na nasadzenia na rok 2020, ustalone gatunki pnączy oraz wykona nasadzenia na jesieni 2020 roku – jednoznacznie odpowiada wiceprezydent.

Skoro odpowiedź jest tak oczywista, wystarczy jedynie czekać na otulone soczystą zielenią ekrany akustyczne wzdłuż płockich ulic. Warto zaznaczyć, że ekrany mają dużą powierzchnię i sporo roślin by przybyło.

 

Fot. Zdjęcia, które stanowią załącznik do interpelacji.