Były prezes Wisły Płock usłyszał wyrok. Afera korupcyjna w polskiej piłce nożnej

image_pdfimage_print

W głośnym procesie oskarżono i skazano w sumie 15 osób. Są to sędziowie piłkarscy, wpływowi obserwatorzy PZPN i  klubowi działacze. – Dziś Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia wszystkich uznał za winnych ustawiania meczów piłkarskich – pisze „Gazeta Wyborcza. Wrocław”. Wśród skazanych jest Krzysztof D., były prezes Wisły Płock.

– To jeden z wątków ogromnej afery korupcyjnej w polskiej piłce nożnej z Ryszardem F. pseud. „Fryzjer” na czele. W sumie oskarżonych zostało już ponad 600 osób, a do sądów trafiło co najmniej 80 aktów oskarżenia – czytamy w „GW”.

Akt oskarżenia w tym wątku sprawy skierowano do sądu w czerwcu 2015 r. Dotyczył on ustawienia 39 meczów takich drużyn, jak: Zagłębie Lubin, Ruch Chorzów, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Polonia Warszawa, GKS Bełchatów, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Wisła Płock, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Kotwica Kołobrzeg„.

– Na ławie oskarżonych zasiadło ponad 20 osób, z czego wątki kilku z nich wyłączono do osobnego postępowania. Dziś sędzia Paweł Pomianowski wydał wyrok dla 15 osób: sędziów, obserwatorów i działaczy PZPN, piłkarzy prezesów i managerów klubów. Nie miał wątpliwości, że są winni – informuje gazeta.

Były prezes Wisły Płock Krzysztof D., niegdyś bardzo znany w środowisku piłkarskim działacz, któremu zarzucano ustawianie trzech meczów Wisły – został skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę w wysokości 12 tys. zł.„.

– Ten wyrok to najlepsze świadectwo na to, że ciężka praca funkcjonariuszy policji i wrocławskich prokuratorów zajmujących się tzw. sprawą piłkarską nawet po kilkunastu latach przynosi efekty. Sąd podzielił słuszność wszystkich stawianych przez nas w akcie oskarżenia zarzutów. Należy jedynie zastanowić się, czy przyjęta kwalifikacja prawna i wysokość kary jest adekwatna do charakteru i stopnia szkodliwości zarzucanych oskarżonym czynów i w tym zakresie będziemy się zastanawiać nad zaskarżeniem wyroku – „GW” cytuje komentarz prokuratora Łukasza Kudyka z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Śledztwo w wielkiej aferze korupcyjnej w polskiej piłce nożnej wszczęto w 2004 roku po tekstach opublikowanych w „Gazecie Wyborczej” Wrocław.

Źródło: Gazeta Wyborcza. Wrocław.
Fot. Pixabay