30 lat temu wygrały marzenia i wolność. Płock świętował rocznicę wyborów 1989 [FOTO]

image_pdfimage_print

Chciałoby się powiedzieć: poprosimy o więcej takich koncertów w Płocku. Na scenie gwiazdy rocka, które wyśpiewały hity z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Przed sceną wspaniała publiczność, która nie zawiodła, śpiewała z artystami znane przeboje. No i przesłanie imprezy – 30-lecie pierwszych wolnych wyborów.

Wszystkie formacje, które zaproszono na płocki koncert Rock Wolności, swoje największe przeboje śpiewały w latach, w których wolność nie była oczywistością, a ich utwory były wielokrotnie wyrazem protestu do komunistycznej władzy. I jak słusznie zauważył, prowadzący imprezę znany dziennikarz muzyczny Roman Rogowiecki, muzyka w tamtych latach odegrała ważną rolę. – Pomagała młodym ludziom – mówił.

A od siebie dopowiem, że muzyka dawała nadzieję, sprawiała, że wierzyło się w to, że lepsze czasy nadejdą. Nadeszły. 4 czerwca 1989 Polacy poszli do urn i zdecydowali, że chcą innych rządów niż komunistyczne. We wtorek ze sceny przywołała ten czas poseł Elżbieta Gapińska: – Przy pomocy karty wyborczej 30 lat temu Polacy zmienili rzeczywistość. Pomimo zaangażowania komunistycznej władzy, wojska i mediów wygrało marzenie o wolności.

We wtorek w całej Polsce organizowano imprezy i wydarzenia związane z najważniejszą datą w historii Polski. Rzecz jasna największe obchody zorganizowano w Gdańsku, kolebce wolności i Solidarności. Na gdańskich obchodach byli ludzie z całej Polski. Płocczan również tam nie zabrakło.

W naszym mieście świętowano muzycznie. Organizatorzy zaprosili płocczan do Parku Północnego na wyjątkowy koncert. Naprawdę wyjątkowy. Ze sceny zaśpiewali: Róże Europy, Chłopcy z Placu Broni, Rezerwat, Golden Life i Kobranocka. Około dwóch i pół tysiąca uczestników imprezy śpiewało przeboje, które kiedyś nuciła cała Polska. Ze sceny popłynęły hity: “Kocham Wolność”, “Jak jedwab”, “Zaopiekuj się mną”, “Zycie choć piękne, tak kruche jest”, “O!Ela”, “List z pola boju”, “Oprócz błękitnego nieba” czy “Kocham Cię jak Irlandię”.

Piękny koncert i wielkie podziękowania dla uczestników za liczne przybycie oraz za pomysł dla organizatorów, którymi byli: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Fot. DR.