Adam Struzik: Rząd traktuje budżet państwa jak bank z pieniędzmi, za które kupuje się głosy

Koalicja Europejska na majowe eurowybory to test, od jego wyniku będzie zależało, czy PSL wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych w podobnej formule czy samodzielnie – powiedział w piątek marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Jak przyznał marszałek podczas konferencji prasowej w Płocku, dyskusja wewnątrz Polskiego Stronnictwa Ludowego o przystąpieniu partii do Koalicji Europejskiej „była trudna”. – Niejedną godzinę zastanawialiśmy się jaki wariant jest lepszy. I oczywiście kierowaliśmy się nie tylko interesem PSL, chociaż musimy go bronić, bo to jest nasza partia od 123 lat, ale też interesem Polski. W naszej ocenie, dla naszego kraju nie ma innej alternatywy niż odsunięcie tych szkodników (PiS – przyp. PAP) od władzy w najbliższych, jesiennych wyborach – podkreślił.

Adam Struzik powiedział, że wybory do europarlamentu są pewnym testem i pewnym sposobem, czy potrafimy się dogadać na opozycji. Zapytany czy PSL wystartuje do Sejmu i Senatu samodzielnie, odpowiedział: – Bardzo uczciwie mówię – to jest test. Wewnątrz Rady Naczelnej (partii) powiedzieliśmy sobie, że pierwszy krok jest 26 maja (dzień wyborów do PE – PAP). Zobaczymy, jaki to będzie miało efekt globalny, jaki będzie miało efekt dla Stronnictwa. I wtedy podejmiemy decyzję, co będzie jesienią.

Na pytanie o ostatnie sondaże, w tym zestaw prognoz, jakie ostatnio opublikował Parlament Europejski, z którego wynika m.in., że poparcie dla Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PSL spada, a w Polsce maleje też poparcie dla Koalicji Europejskiej, Struzik odparł: – Uważamy, że te badania są rozchwiane w tej chwili i tak naprawdę toczy się gra o „rząd dusz”. Naszym zdaniem, jeśli nastąpi przełamanie, to będzie miało trwały charakter. Trzeba natomiast powiedzieć, że obecny rząd dość cynicznie steruje takimi emocjami ludzkimi.

W wymiarze globalnym to jest eksperyment. Ale liczymy na to, że wygramy z PiS te wybory – podkreślił Struzik. Na pytanie, czy PSL przetrwa taki eksperyment, odpowiedział: – PSL przetrwał 123 lata i zamierzamy przetrwać 123 następnych lat.

Poinformował też, że 11 maja odbędzie się w Płocku regionalna konwencja Koalicji Europejskiej. Struzik zarzucił rządowi i PiS „rozdawanie pieniędzy” i „kupowanie głosów”. – Jestem głęboko za tym, żeby pomagać naszym emerytom, no ale dawanie w maju, tuż przed wyborami, tzw. 13 emerytury, to co to jest? Przecież to jest kupowanie głosów – zaznaczył. Według marszałka województwa, rząd traktuje budżet państwa „jak bank z pieniędzmi, za które kupuje się głosy”.

Konferencja prasowa w Płocku, w której oprócz Struzika, uczestniczył w piątek także europoseł PSL Jarosław Kalinowski, który w najbliższych wyborach do Europarlamentu wystartuje jako „jedynka” z listy Koalicji Europejskiej w naszym okręgu, poświęcona była 15-letniej obecności Mazowsza w Unii Europejskiej. – Mogę śmiało powiedzieć, że jest to chyba najlepszy w historii czas dla naszego kraju i również dla Mazowsza – podsumował Struzik. Jak dodał, z 20 lat historii  województwa mazowieckiego, 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej „to jest absolutna zmiana, wręcz cywilizacyjna”.

Polecamy: 15 lat obecności w Unii Europejskiej. Ogromne pieniądze i zmiany w Płocku i okolicach

Źródło: PAP.