Dariusz Rosati w Płocku: Należy odbudować silną pozycję Polski w Unii Europejskiej

image_pdfimage_print

– Spotkałem wielu przesympatycznych ludzi i miałem okazję na własne oczy oglądać osiągnięcia, których wszystkim gratuluję. Piękne nabrzeże, które się niedługo otworzy dla mieszkańców miasta, również wiele innych, rewitalizowanych miejsc. Jest wiele osiągnięć i wiele sukcesów. Ale jestem pewien, że Płock jeszcze bardziej może wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej i pieniądze unijne, aby się coraz bardziej rozwijać – mówił europarlamentarzysta, Dariusz Rosati, podczas konferencji prasowej.

W miniony piątek w naszym mieście gościł profesor Dariusz Rosati, europoseł oraz kandydat do Parlamentu Europejskiego w najbliższych wyborach z listy Koalicji Europejskiej z drugiego miejsca. Wizyta miała charakter bardzo intensywny. Gość zwiedził nasze miasto i był pod jego ogromnym wrażeniem, czego nie ukrywał podczas spotkania z dziennikarzami, chwaląc osiągnięcia. Przed płockim ratuszem rozmawiał z lokalnymi mediami.

– W Parlamencie Europejskim w kadencji, która się kończy, ciągle jeszcze pracujemy nad nową perspektywą finansową. Odwiedziłem Płock, ponieważ chciałem dowiedzieć się, jak środki unijne pomogły w rozwoju Płocka i okolicy. Słyszałem takie opinie, że Płock należy do miast, który te środki z Unii wykorzystuje jak najlepiej – zaczął Rosati. Przyznał, że jest pod wrażeniem po rozmowie z prezydentem Andrzejem Nowakowskim w jak skuteczny i efektywny sposób pieniądze unijne przyczyniają się do rozwoju miasta. – No ale oczywiście potrzeby są większe. Jest dużo kolejnych planów, które ma pan prezydent i zastanawialiśmy się w jaki sposób można ukierunkowywać prace nad nowym budżetem unijnym, aby miasta takie jak Płock korzystały z nich w jeszcze większym stopniu – tłumaczył.

Tak jak wspomnieliśmy, Dariusz Rosati zwiedził nasze miasto. Wrażenia? – Spotkałem wielu przesympatycznych ludzi i miałem okazję na własne oczy oglądać osiągnięcia, których wszystkim gratuluję. Piękne nabrzeże, które się niedługo otworzy dla mieszkańców miasta, również wiele innych rewitalizowanych miejsc. Jest wiele osiągnięć i wiele sukcesów. Ale jestem pewien, że Płock jeszcze bardziej może wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej i pieniądze unijne, aby się coraz bardziej rozwijać – stwierdził.

– Mówię to też w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego ponieważ Unia Europejska jest trochę na rozstajnych drogach. Mamy takie tendencje, ujawniające się w wielu krajach, żeby tę Unię ograniczyć, albo w ogóle rozmontować. Myślę, że my w Polsce powinniśmy mieć ogromną świadomość, że UE dla Polaków to jest ogromna szansa rozwojowa. Powinniśmy tę integrację europejską wzmacniać i poprawiać szanse rozwojowe Polski.

Profesor Dariusz Rosati odniósł się także do programu Koalicji Europejskiej, który liderzy partii koalicyjnych przedstawili na wspólnej konwencji. Jest to 10 punktów, a wśród nich m.in: Polska wśród liderów Unii, Fundusze europejskie dla obywateli i samorządów, Unia lepszej żywności i równych szans dla rolnictwa, Unia czystego powietrza i taniej energii czy Unia spójna transportowo i komunikacyjnie.

– Program mogę streścić w dwóch punktach – rozpoczął europoseł. – Po pierwsze należy odbudować silną pozycję Polski w Unii Europejskiej. Ta pozycja uległa znacznemu osłabieniu, w ciągu kilku lat ucierpiała nasza reputacja. To niekończące się pasmo konfliktów naszego rządu z Brukselą, a także ze stolicami innych, dużych państw członkowskich, nie służy to dobrze Polsce. Przejawem osłabienia Polski jest chociażby czwartkowe głosowanie w PE w sprawie pakietu mobilności – sprawa bardzo ważna dla polskich przewoźników. No niestety, ze względu na izolację polskiego rządu i nie umiejętność negocjowania, nie umiejętność budowania sojuszy – jednym zdaniem Polska pod rządami PiS przegrywa kolejne, ważne sprawy w Unii Europejskiej – tłumaczył. Podkreślił, że Koalicja Europejska chce to zmienić.

– Powrócić do grona liderów Unii, do czasów kiedy Polacy obejmowali najwyższe funkcje w UE. Jerzy Buzek był szefem PE, Donald Tusk sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Chcemy, aby Polska była jednym z najważniejszych krajów unijnych, aby się inni z nami liczyli, bo to nam będzie pomagało realizować nasze narodowe interesy – dodał.

Drugi punkt, o którym mówił profesor, to obrona Unii przed populistami, nacjonalistami i radykałami. – Z różnych powodów, są oni też finansowani przez naszego wschodniego sąsiada i próbują demontować Unię i osłabiać ją od środka – stwierdził. – Unia dla Polski i naszej części Europy jest wielką szansą. Pozwala nam nadganiać wielowiekowe zaległości, jeśli chodzi o poziom rozwoju, pozwala nam likwidować zacofanie. Naszą ambicją jest, abyśmy w ciągu jednego pokolenia dogonili rozwinięte kraje zachodu. Nie pozwolimy na to, aby Polskę wyprowadzać z Unii Europejskiej.

Poniżej prezentujemy 10 punktów programowych Koalicji Europejskiej

Fot. Jacek Łukaszewski/ Dziennik Płocki.