Pracodawcy coraz częściej zatrudniają obcokrajowców. Jak jest w Płocku?

image_pdfimage_print

– Pracodawcy coraz częściej sięgają po zagranicznych pracowników. Pod koniec grudnia 2017 r. było w Polsce 440 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych – tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa mazowieckiego. – Rok później, czyli 31 grudnia 2018 r., jest już prawie 570 tys. obcokrajowców zatrudnionych na umowach o pracę. 

Olewiński podaje, że w Polsce legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 nacji. Co ciekawe, tylko część z nich zakłada własną działalność gospodarczą. 

Nie jest zaskoczeniem, że największą grupą imigrantów pracujących w Polsce są Ukraińcy. Obecnie prawie 421 tys. obywateli tego państwa pracuje u nas legalnie. – Ich również przybyło w ostatnim roku najwięcej, bo aż 104 tys. ze 129,5 tys. ogólnego przyrostu. W dalszej kolejności Białorusini – obecnie 34,1 tys., Wietnamczycy – 8,1 tys. i Mołdawianie – 7,7 tys. – wylicza. 

Według danych ZUS 27 proc. pracujących obcokrajowców znajduje się właśnie w województwie mazowieckim (156,3 tys.). Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, jest to 92,6 tys. 

Jak sytuacja przedstawia się w płockim oddziale ZUS? Poniżej prezentujemy tabelę, która to jasno pokazuje.

Fot. Pixabay.