Wybitne małżeństwo z Płocka docenione. Radni podjęli decyzję

image_pdfimage_print

Jest już w Płocku ulica i festiwal ich imienia, teraz jeszcze dojdzie Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, któremu będą patronować. Mowa o Franciszce i Stefanie Themersonach. Na ostatniej sesji rady miasta radni podjęli decyzję, która podkreśla znaczenie dorobku artystycznego wybitnego małżeństwa.

Franciszka i Stefan Themersonowie to wyjątkowa para – nierozłączna w życiu prywatnym i artystycznym. Chociaż obydwoje byli samodzielnymi artystami i odnosili indywidualne sukcesy – Franciszka jako malarka i scenografka, Stefan jako pisarz, filmowiec – to znakomicie się uzupełniali. Dużą część ich wspólnego życia wypełniła twórcza współpraca w wielu dziedzinach. Począwszy od awangardowych filmów z lat trzydziestych, poprzez książki dla dzieci, po wydawnictwo Gaberocchus Press prowadzone przez nich w Londynie od 1948 do 1979 roku.

Tak o Stefanie Themersonie mówił Jerzy Bralczyk: – Niezwykły człowiek. Nie urodziłem się w Płocku, ale mam wrażenie, że to jedna z najważniejszych postaci, jakie do tej pory przyszły na świat w tym mieście. Co więcej, według mnie Stefan Themerson jest jednym z największych polskich pisarzy. To postać bardzo kreatywna, w kilku dziedzinach wyprzedzająca swój czas.

Fot. UMP.