Adam Struzik: Zapowiada się dobry rok dla Mazowsza

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku województwa mazowieckiego odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały dotyczącej budżetu na 2019 r. Przyszłoroczny budżet zapowiada się rekordowo pod względem inwestycji. Na ten cel zaplanowano aż 1,1 mld zł. Projekt został skierowany do komisji.

Planowane dochody wyniosą ponad 3,2 mld zł, z czego 2,5 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie ponad 3,3 mld zł. Wpłata do budżetu państwa w 2019 r. wyniesie 509 mln zł. – Wracamy do poziomu, w którym inwestycje stanowią ponad 30 proc. budżetu. Zapowiada się dobry rok dla Mazowsza. Uda nam się nie tylko zakończyć trwające już inwestycje, ale także rozpocząć nowe. Zaplanowaliśmy także środki na współpracę z organizacjami pozarządowymi, czy wsparcie renowacji zabytków – mówił marszałek Adam Struzik.

Zaplanowane przez samorząd województwa mazowieckiego wydatki inwestycyjne na 2019 r. dotyczą w dużej mierze infrastruktury drogowej. Na ten cel Mazowsze przeznaczy ponad 676 mln zł. Ponad 570 mln zł zostanie przeznaczone na budowy, rozbudowy i modernizacje dróg wojewódzkich, a ponad 56 mln zł na wsparcie rozwoju dróg powiatowych.

Ponad 162 mln zł pochłoną natomiast inwestycje w mazowieckich szpitalach, a ponad 75 mln zł w instytucjach kultury. Znajdą się także środki na wsparcie dla organizacji pozarządowych – 24,5 mln zł. Znaczącą pozycją w budżecie Mazowsza są także dotacje dla przewoźników kolejowych – spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. W przyszłym roku wyniosą one łącznie 355 mln zł.

Źródło: UMWM.
Fot. Dziennik Płocki (archiwum)