Radni zaprzysiężeni, prezydent po ślubowaniu. I Sesja Rady Miasta Płocka [FOTO]

image_pdfimage_print

– Pierwszy raz w historii Płocka zdarzyło się, że wyborcy po raz trzeci wybrali tego samego prezydenta. Właśnie zostałem zaprzysiężony na kolejną kadencję. Wszystkim swoim współpracownikom, całej swojej drużynie, która pracowała na nasz wspólny sukces bardzo dziękuję. I dziękuję bardzo wszystkim wyborcom, którzy mi po raz kolejny zaufali – napisał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na Facebooku tuż po I Sesji Rady Miasta Płocka, na której włodarz miasta złożył także uroczyste ślubowanie.

W czwartek, 22 listopada, odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Miasta Płocka. Radni złożyli ślubowanie. Wybrali także ze swojego grona wybrali przewodniczącego, wiceprzewodniczących i sekretarza rady miasta. Do czasu wyboru przewodniczącego RM w kadencji 2018-2013 sesję prowadził radny senior Jerzy Seweryniak, a w przeprowadzeniu głosowań pomagał radny junior Łukasz Chrobot. Radni złożyli ślubowanie następującej treści: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców. Tak mi dopomóż Bóg”. 

Na funkcję przewodniczącego Rady zgłoszony został tylko jeden kandydat – Artur Jaroszewski i 23 głosami za i przy jednym przeciwnym (radny Jaroszewski nie wziął udziału w głosowaniu) został wybrany na tę funkcję. Radni zdecydowali, że w tej kadencji rady (tak, jak w poprzedniej) będzie trzech wiceprzewodniczących: Tomasz Maliszewski, Iwona Krajewska i Małgorzata Struzik. Sekretarzem Rady został wybrany Tomasz Kominek.

– Obejmując urząd prezydenta miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg – ślubował prezydent Andrzej Nowakowski.

W swoim wystąpieniu podziękował mieszkańcom za udział w wyborach i za zaufanie jakim go obdarzyli, wybierając wówczas jeszcze kandydata na prezydenta w pierwszej turze wyborów. Przypomniał, że razem ze swoimi współpracownikami przez osiem lat pracował na rzecz rozwoju naszego miasta. Zaznaczył, że efekty tych działań widać w Płocku na każdym kroku. – Mamy coraz lepszą infrastrukturę drogową, nowoczesną bazę oświatową, tworzymy kolejne zielone miejsca służące do wypoczynku i rekreacji. Po wyremontowanych ulicach jeżdżą najnowocześniejsze hybrydowe autobusy Komunikacji Miejskiej – wymieniał prezydent.

Podkreślił, że na wiele przedsięwzięć miasto Płock skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne, w tym  z Unii Europejskiej. – Chciałbym podkreślić doskonałą współpracę z zarządem  województwa mazowieckiego i personalnie marszałkiem Adamem Struzikiem. Pozwoliła ona na pozyskanie rekordowych kwot z UE, które będą służyć rozwojowi Płocka jeszcze przez wiele lat – mówił prezydent Nowakowski.

Prezydent wymienił także planowane na najbliższe 5 lat inwestycje, które będą realizowane w mieście. Obecni w auli ratusza usłyszeli zatem o budowie nowego stadionu, modernizacji i remontach dróg m.in. al. Kilińskiego, ul. Tysiąclecia, ul. Wyszogrodzkiej, kontynuacji rozbudowy sieci dróg rowerowych i uatrakcyjnianiu systemu Płockiego Roweru Miejskiego, zakupie nowych autobusów niskoemisyjnych dla Komunikacji Miejskiej, wprowadzeniu bonów żłobkowych i powstaniu kolejnego miejsca dedykowanego seniorom.

Radni na pierwszej sesji poinformowali także o przynależności klubowej radnych i wyborze na funkcję przewodniczących klubów. Iwona Krajewska stanęła na czele Klubu Radnych PO, Wioletta Kulpa przewodzi Klubowi Radnych PiS, a Tomasz Kominek – Klubowi radnych PSL Porozumienie Społeczne.

Radni udzielili też głosu mieszkance Justynie Głodkowskiej, która poruszyła sprawę przyszłej siedziby Miejskiego Przedszkola nr 17. Zaapelowała o to, aby nie modernizować na ten cel budynku Szkoły Podstawowej nr 3, ale wybudować nowy obiekt. Prezydent Nowakowski odpowiedział, że decyzje jeszcze w tej sprawie nie zapadły i zaprasza wszystkich do merytorycznej dyskusji, w której będą podnoszone racjonalne, a nie emocjonalne argumenty.

Transmisję z obrad można obejrzeć na I Sesja Rady Miasta Płocka, 22.11.2018. 

Przypomnijmy skład Rady Miasta Płocka (w kolejności alfabetycznej) w kadencji 2018-2023

– Andrzej Aleksandrowicz
– Edward Bogdan
– Leszek Brzeski
– Łukasz Mariusz Chrobot
– Anna Derlukiewicz
– Daria Magdalena Domosławska
– Artur Robert Jaroszewski
– Jacek Jasion
– Teresa Kijek
– Tomasz Zdzisław Kolczyński
– Tomasz Kominek
– Tomasz Korga
– Iwona Krajewska
– Marek Krysztofiak
– Piotr Kubera
– Wioletta Maria Kulpa
– Lech Jan Latarski
– Tomasz Maliszewski
– Adam Paweł Modliborski
– Joanna Ewa Olejnik
– Mariusz Pogonowski
– Jerzy Kazimierz Seweryniak
– Roman Wiesław Siemiątkowski
– Małgorzata Struzik
– Jacek Piotr Terebus

 

 

Źródło i fot: UMP.