Odsłonięcie pomnika, bieg, rosół z gęsiny… Święto Niepodległości w Płocku [PROGRAM]

Płocki Ratusz zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy. W programie znajdują się zarówno oficjalne uroczystości, jak i imprezy kulturalne i sportowe.

W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego w programie kilkudniowych obchodów znalazły się poświęcone temu wydarzenia, jak konferencja naukowa „Tak rodziła się niepodległość” w Towarzystwie Naukowym Płockim, koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (obydwa wydarzenia 9 listopada), czy I Płocki Bieg Niepodległości (11 listopada, start o 11:11).

W niedzielę 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości. Najpierw przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Władysława Broniewskiego na placu Obrońców Warszawy zostaną złożone kwiaty. Później, o godz. 10:00 w katedrze zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny i Obrońców Płocka 1920 roku. Około godz. 11:20 rozpoczną się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Ich częścią jest odsłonięcie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku. O 12:00 na Starym Rynku będzie można m.in. posmakować rosołu z gęsiny i wysłuchać koncertu chóru Minstrel.

Jak co roku, obchodom Święta Niepodległości będzie towarzyszył Dzień Kuchni Polskiej. Przez cały weekend, od piątku 9 listopada do niedzieli 11 listopada, restauracje zapraszają do spróbowania specjalnego świątecznego menu, składającego się z dań kuchni polskiej.

Szczegółowy program obchodów prezentujemy poniżej