Płock. Najlepsze miasto w Polsce [FOTO]

Wspólnie z moimi współpracownikami pracuję na rzecz rozwoju miasta i ciągłego podnoszenia jakości życia mieszkańców. Efekty tych działań widać w naszym mieście na każdym kroku. Mamy coraz lepszą infrastrukturę drogową, nowoczesną bazę dla oświaty, tworzymy kolejne zielone miejsca służące do wypoczynku i rekreacji. 

Po wyremontowanych ulicach jeżdżą nowoczesne, hybrydowe autobusy komunikacji miejskiej. W Płocku jest bardzo różnorodna oferta wydarzeń kulturalnych i sportowych, wiele atrakcji turystycznych. Dzięki dobrze przygotowanym wnioskom skutecznie pozyskujemy środki z Unii Europejskiej na realizację wielu inwestycji, ale także projektów miękkich.

Rezultaty podejmowanych działań potwierdzają też niezależne rankingi, przygotowane w oparciu o wymierne wskaźniki. W rankingu „Wspólnoty” – szanowanego tytułu poświęconego sprawom samorządu – Płock zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej „Sukces kadencji 2014-2018” w kategorii miast na prawach powiatu. Ranking opracował prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, analizując wszystkie samorządy na podstawie obiektywnych danych z GUS. Ocena powstała na podstawie badania wskaźników finansowych, ekonomicznych, infrastrukturalnych i społecznych. Jest więc czym się chwalić, po prostu, Płock jest dobrze zarządzanym miastem.

– Zmieniliśmy w Płocku bardzo dużo i mam PLAN na kolejne pięć lat. Zakłada oczywiście dokończenie dwóch bardzo ważnych inwestycji: przebudowy wiślanych bulwarów – to, co dziś dzieje się nad Wisłą to pierwszy etap prac – oraz przebudowy ul. Tysiąclecia – budowa kanalizacji w Al. Kobylińskiego i al. Pawła Nowaka, przebudowa skrzyżowania z Łukasiewicza i budowa drogi rowerowej – to wszystko przygotowania do remontu Tysiąclecia.

PLAN zakłada oczywiście kontynuację największej inwestycji w najbliższych latach – nowego stadionu Wisły Płock. – Nie przez przypadek użyłem słowa: kontynuacja. Ponieważ przygotowania dokumentacji już trwają, a jak mówią ludzie z branży budowlanej „budowa najdłużej trwa w papierach”. 

Chcę postawić na ekologię. Potrzebujemy więcej terenów zielonych. Planujemy nowy park na Międzytorzu, zagospodarowanie zielonych terenów Jaru Brzeźnicy, czy na nowo i na zielono urządzić Nowy Rynek w tej części przylegającej do ul. Królewieckiej, gdzie kiedyś stała tzw. Podkowa. Natomiast negocjacje z rzemieślnikami z Antypodkowy mogą doprowadzić do kupna tego budynku, co otwiera drogę do budowy na pozostałej części placu dużej, uniwersalnej sali koncertowej z dużym parkingiem. Sala służyłaby Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, która dzięki temu z czasem mogłaby się przekształcić w filharmonię.

Chciałbym, aby każdy płocczanin znalazł w moim PLAN-ie coś, co go zainteresuje i z czego będzie korzystał, niezależnie od wieku. PLANuję nadal inwestować w bazę oświatową: zbudować dwa przedszkola w miejsce ostatnich placówek wykonanych w tzw. systemie ciechanowskim. W przyszłym roku otworzymy kolejny, piąty w Płocku żłobek. Wprowadzimy też bony żłobkowe, które będą rekompensować rodzicom koszt pobytu dziecka w żłobku niepublicznym.

W formule partnerstwa publiczno-prywatnego poddam termomodernizacji ponad 30 budynków użyteczności publicznej, głównie szkół. Liczę też na to, że w tej formule zbudujemy nową pływalnię z kilkoma basenami oraz wymienimy latarnie w całym mieście na oszczędne oświetlenie ledowe.

Uatrakcyjnię ofertę Komunikacji Miejskiej, której kupimy nowe niskoemisyjne autobusy. A także krótsze od standardowych pojazdy, które będą mogły kursować śródmiejskimi uliczkami, jak np. 1 Maja.

Wiele, i to już w przyszłym roku, zmieni się na starówce. Zaczniemy oddawać „Mieszkania na start” w północnej pierzei ul. Sienkiewicza 38. Wszystkie budynki od nr 38 do 44 będą gruntownie odrestaurowane lub całkowicie nowe. Przebudowa czeka plac Narutowicza. Przed nami też oddanie do użytku placu zabaw wraz z kolejnym fragmentem alejek przy spichlerzach na skarpie.

Rozbuduję jeszcze sieć stacji rowerowych systemu Płockiego Roweru Miejskiego, który odniósł w Płocku wielki sukces. PLAN-uję nowe rodzaje rowerów: mniejsze dla dzieci, tandemy dla osób niedowidzących, klasyczne, ale z fotelikami dla maluchów oraz trójkołowe dla seniorów. Przed nami kolejne kilometry nowych dróg rowerowych np. przy Al. Kilińskiego. Chciałbym też przed szkołami ustawić wiaty na jednoślady.

Czas na zmiany wokół Ogrodu Zoologicznego. Mój PLAN dla Płocka zakłada budowę nowego wiaduktu nad torami, parkingu oraz przebudowę wejścia do zoo. Powstanie też nowy budynek, w którym znajdzie się pawilon nocnych zwierząt, restauracja i kasy.

Bardzo dużo wydarzy się na płockich ulicach. Czeka nas przebudowa al. Kilińskiego wraz z jej wszystkimi skrzyżowaniami od Al. Jachowicza do ul. Norbertańskiej z rozdziałem kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną. Zbudowanie pod al. Kilińskiego kanalizacji deszczowej otworzy możliwość przebudowy odcinka tzw. starej ul. Wyszogrodzkiej, fragmentu od skrzyżowania z ul. Spółdzielczą własnie do al. Kilińskiego.

PLAN zakłada przebudowę ul. Chopina na odcinku od Otolińskiej do Lachmana i Spółdzielczej. Na tym ostatnim skrzyżowaniu powstanie rondo, a obok niego – zbiornik, który w czasie deszczu będzie zbierać wodę, gromadzącą się pod wiaduktem. Dzięki inwestycjom skończyliśmy z zalewaniem ul. Kazimierza Wielkiego, teraz skończymy z zalewaniem Tysiąclecia oraz ul. Spółdzielczej pod wiaduktem. Czeka nas kompleksowa przebudowa ul. Kolejowej oraz dokończenie ul. Zielonej na Radziwiu. Nie zabraknie inwestycji w ulice osiedlowe jak np. budowa Chełmińskiej i Bałtyckiej.

Realizację PLAN-u dla Płocka zacznę od uruchomienia Karty Płocczanina – lojalnościowego programu dla płocczan i tych, którzy płacą w Płocku podatki, oferującego szereg zniżek, na początek w miejskich instytucjach.

Realizacja PLAN-u ma służyć temu, aby Płock był jeszcze bardziej przyjaznym i atrakcyjnym miejscem do życia.

Andrzej Nowakowski – Prezydent Miasta Płocka.