Jak zmieniły się miejsca w Płocku, w których nakręcano filmy? Dziś wyjątkowy spacer…

image_pdfimage_print

Po raz drugi Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zapraszają na spacer po miejscach, które inspirowały takich reżyserów jak Bareja, Kieślowski, Kluba, Skolimowski czy Jędryka. Podczas spotkania, przewodnicy miejscy oraz kulturoznawcy opowiedzą o najciekawszych produkcjach, okolicznościach powstania, ciekawostkach z planu filmowego.

Podczas spaceru – Filmowy Płock – zostanie odsłonięty nowy mural, który nawiązuje do filmowej tematyki. Organizatorzy nie podają jednak miejska, w którym owe dzieło powstało. – Niech to będzie niespodzianką – napisali w zaproszeniu. -Zdradzimy tylko, że jego lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem w tym zakątku Starego Miasta kręcono m. in. film Stanisława Barei – „Dotknięcie nocy” czy nominowany do Oskara – „Szatan z 7 klasy”.

W Płocku jest oczywiście wiele miejsc z filmową historią. Najwięcej kręcono w latach 60. XX wieku, choć i przed wojną filmowcy do nas zaglądali. W latach 80. i 90. było słabiej, ale w XXI pierwszym wieku ponownie Płock stał się popularny wśród twórców filmowych. Gdzie najchętniej zaglądali filmowcy i jak widzieli nasze miasto? O tym dowiecie się podczas sobotniego spotkania.

Spacer uwieńczy projekcja jednego z odcinków serialu, który cieszył się ogromną popularnością w Polsce, ale także w ZSRR, gdzie był wyświetlany na początku lat 70. XX w. Będzie to trzeci odcinek produkcji „Stawka większa niż życie” pt. „Ściśle tajne”. W tym, powstającym w Płocku odcinku po raz pierwszy pojawia się postać Hermanna Brunnera.

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Spacer odbędzie się dziś – 13 października – (sobota). Początek na ul. Kazimierza Wielkiego 9, godz. 12.00.

Fot: Kadry z filmów: “Blizna” i “Stawka większa niż życie”.