Prezydent Płocka do prezesa PKN Orlen: Każda inicjatywa w zdrowie jest cenna [LIST]

O utworzeniu miejskiego centrum diagnostyki i profilaktyki onkologicznej mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Wioletta Kulpa, radna miasta Płocka, a także kandydatka na prezydenta naszego miasta w zbliżających się wielkimi krokami wyborach samorządowych. 

Pomysł nowy nie jest. W styczniu 2017 roku w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej mówiono praktycznie o tym samym. A dokładniej rzecz ujmując prezes Izby – Jarosław Wanecki – ogłosił wówczas powstanie Płockiego Projektu Onkologicznego. Cele projektu były jasno określone: zdrowie mieszkańców Mazowsza, edukacja zdrowotna, profilaktyka i modyfikacja zachorowań, monitorowanie środowiska, wieloetapowa diagnostyka, kompleksowe leczenie oraz godna opieka hospicyjna. Genezą powstania projektu był protest mieszkańców Płocka w październiku 2016 roku, którego hasło brzmiało “Orlen przestań truć!”.

W 2017 roku w spotkaniu wzięło udział sporo przedstawicieli różnych instytucji, które potem wpisały się na listę, deklarując swoją pomoc i udział w projekcie. Pisemny akces wtedy zgłosili: Okręgowa Rada Lekarska w Płocku; poseł Marek Opioła, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przewodniczący Rady Miasta Płocka Artur Jaroszewski, Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku; starosta płocki Mariusz Bieniek; Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska; Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica; Politechnika Warszawska; marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz PKN Orlen Spółka Akcyjna z siedzibą w Płocku.

Dokładnie rok później, czyli w styczniu 2018 roku, było następne spotkanie. Polecamy przeczytać felieton Jarosława Waneckiego w „Gazecie Wyborczej. Płock” – Rok później, czyli jakie są losy Płockiego Projektu Onkologicznego

Jak widać po felietonie, zabrakło w styczniu tego roku deklaracji i udziału PKN Orlen. No cóż – bywa. Ale w poniedziałek – 24 września – stanęła przed dziennikarzami Wioletta Kulpa – kierowniczka działu sponsoringu społecznego i CSR w PKN Orlen i zapowiedziała, powstanie miejskiego centrum diagnostyki i profilaktyki onkologicznej w Płocku i to przy czynnym udziale Orlenu. Jak stwierdziła, otrzymała takie zapewnienie od prezesa zarządu Orlenu – Daniela Obajtka.

– Miasto potrzebuje lepszego dostępu do profilaktyki onkologicznej. Chcemy jak najszybciej reagować, wykrywać nowotwory, a potem pomagać osobom, które mają je zdiagnozowane. I oczywiście zapewnić im stałą kontrolę – tłumaczyła. [cytujemy „Gazetę Wyborczą.Płock” – przyp. red.]. Wypadałoby zadać pytanie: Co PKN Orlen zrobił dotychczas w kwestii zdrowia płocczan i co się takiego wydarzyło, że nagle chce budować centrum onkologiczne i to bardzo szybko? Nie będziemy jednak gdybać. 

Na obietnicę radnej Wioletty Kulpy szybko zareagował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Wystosował list do prezesa PKN Orlen – Daniela Obajtka, który cytujemy w całości:

 

 

Fot. UMP oraz materiały prasowe PKN Orlen.