Adrian Zandberg w Płocku: Trzeba przestać finansować lekcje religii w szkołach [FOTO]

 – Ciepły posiłek dla wszystkich dzieci bez opłat, który funkcjonowałby we wszystkich szkołach i byłby wspierany centralnie, czyli z budżetu państwa. Trzeba skończyć z tym, że dzieci na lekcjach nie mogą się skupić, bo są głodne. A skąd wziąć na to środki? – Przestać finansować lekcje religii w szkołach – mówił Adrian Zandberg, lider partii Razem w Płocku.

W czwartek, 6 września, przedstawiciele partii Razem zwołali konferencję prasową, na której opowiedzieli o swoim programie wyborczym. Lider partii przedstawił także kandydatów, którzy z listy partii w najbliższych wyborach wystartują w naszym okręgu wyborczym do sejmiku województwa mazowieckiego. “Jedynką” będzie Magdalena Malińska z Sochaczewa, a drugi na liście znajdzie się Jerzy Piórowicz przedstawiciel płockich struktur partii. Do Rady Miasta Płocka ugrupowanie nie wystawi kandydatów.  – Chcemy zrobić więcej przestrzeni dla lokalnych aktywistów. Sejmiki to są takie regionalne parlamenty, w których chcemy zaznaczyć swoją obecność – stwierdził Adrian Zandberg. – Chcemy, aby w sejmikach pojawił się głos pro społeczny, stojący po stronie młodych rodzin, po stronie świeckiego państwa.

Lider partii przybliżył dziennikarzom program wyborczy. – Rozpoczął się rok szkolny, rodzice dzieci, które idą do podstawówki wiedzą, że szkoła teoretycznie jest bezpłatna, w praktyce kosztuje. Ostatnie szacunki mówią o tym, że rodzic dziecka, które idzie do bezpłatnej szkoły w praktyce musi wydać ponad 2 tysiące zł. Jest to sytuacja, którą trzeba naprawić. Partia Razem wystartuje z programem – “Szkoła bez opłat”. – Chcemy aby polska szkoła była naprawdę bezpłatna. Tylko wtedy będziemy mieli prawdziwą równość szans.

Zandberg  przytoczył art. 70 konstytucji RP, który mówi o tym, że za naukę w szkołach publicznych nie ponosi się opłat. – Niech stanie się on rzeczywistością, a nie widnieje tylko na papierze – podkreślił. – Ciepły posiłek dla wszystkich dzieci bez opłat, który funkcjonowałby we wszystkich szkołach i byłby wspierany centralnie, czyli z budżetu państwa – tłumaczył. Podał przykłady krajów, w których tak jest, czyli Finlandia, Szwecja. – Trzeba skończyć z tym, że dzieci na lekcjach nie mogą się skupić, bo są głodne. A skąd wziąć na to środki? – Przestać finansować lekcje religii w szkołach – stwierdził. Według  Zandberga katecheza powinna również opuścić budynki szkolne, a pieniądze na to przeznaczane należy wydać na ciepły, zdrowy i smaczny posiłek dla dzieci. Kolejnym punktem programu są pomoce szkolne – powinna finansować je szkoła. Następnym punktem Razem jest darmowy dojazd transportem publicznym dla uczniów szkół podstawowych i średnich. – I na poziomie miejskim, samorządowym i na poziomie wojewódzkim – mówił o pomyśle. – To jest program, którym będziemy walczyli idąc do Sejmu. Chcemy Polski, która jest wygodniejszym domem dla wszystkich – podsumował.

“Jedynką” na liście będzie Magdalena Malińska, która od wielu lat działa w partii. Według Malińskiej Mazowsze rozwija się nierówno. Podała przykład Warszawy i reszty województwa. – Chcielibyśmy, aby w takich miasta jak Płock czy Sochaczew ludzie chętnie zakładali rodziny. W tej chwili jest tak, że Warszawa działa jak magnes, a nasze miasta się wyludniają i starzeją – uważa Magdalena Malińska. Według niej starania samorządowców są zbyt wąsko zakrojone lub strasznie nietrafione. – Chodzi o przypadek np. leczenia niepłodności, a dokładniej metody in vitro, która mogłaby być finansowana i przynosi duże efekty – uważa kandydatka do sejmiku. Podała przykład z naszego, lokalnego “podwórka”. Kiedy to Rada Miasta Płocka odrzuciła projekt dofinansowania leczenia metodą in vitro z budżetu miasta.

W programie Partii Razem znalazły się też darmowe żłobki i przedszkola, finansowanie zabiegów in vitro z budżetu województwa mazowieckiego. – Planujemy rozszerzenie połączeń transportu publicznego, które teraz się raczej zwijają, niż rozwijają – mówiła Malińska. Partia będzie się domagała, aby z każdej sołeckiej wsi można było dojechać do miast powiatowych transportem publicznym. Podsumowując. Razem domaga się godnej pracy, wycofania umów śmieciowych, większych płac, pomocy dla młodych rodziców przy wejściu na rynek pracy w mniejszych miastach tj. Płock czy Sochaczew, zabezpieczenia możliwości oddania dziecka do żłobka czy przedszkola dla młodych, a także wsparcia budowy nowych mieszkań na wynajem.

Obecny na konferencji prasowej Jerzy Piórowicz, przedstawiciel płockich struktur partii Razem, będzie kandydował do sejmiku województwa mazowieckiego z drugiego miejsca na liście. Przedstawił najbardziej palący dla płocczan problem, czyli stan powietrza. Dla Płocka chciałby większych nakładów finansowych dla szpitala wojewódzkiego, aby mieszkańcy nie musieli jeździć do Warszawy, Bydgoszczy czy innych miast na leczenie. – Chcemy, aby polityka PKN Orlen się zmieniła, żeby Orlen przestał być butny wobec naszych mieszkańców, a poza biznesem zaczął widzieć nas – podkreślał. – Będziemy naciskać na to, aby stężenia zanieczyszczeń zostały zmienione, tak aby można było oddychać pełną piersią – podkreślił.