Kąpiel w pianie, nietypowa lekcja historii, dożynki i…? Dzieje się w Słupnie [FOTO]

Wycieczka młodych strażaków do Muzeum Powstania Warszawskiego, dożynki parafialne, obchody 76. rocznicy niemieckiego mordu na mieszkańcach Słupna i okolic czy piknik rodzinny. To zaledwie kilka wydarzeń, które działy się w Słupnie w ciągu zaledwie dwóch, ostatnich tygodni sierpnia. Było też podpisanie ważnych w życiu gminy umów, dalszy ciąg wielu przedsięwzięć drogowych i nie tylko.

Mnóstwo ulic z nową nawierzchnią

Obok wielu inwestycji związanych z poprawą infrastruktury na terenie gminy, trwają prace związane z bieżącym utrzymaniem dróg. Ponad 4 km tras zostanie utwardzone destruktem. Położono go już m.in. na ulicach: Hiacyntowej, Jaworowej, Żonkilowej, Sasanki, Magnoliowej, Kalinowej i Kasztanowej w Słupnie. Nowe nawierzchnie zyskają też ulice: Klonowa, Do Grodziska i Gruszkowa także w Słupnie oraz ulice: Biedronki i Stokrotki w Cekanowie. Natomiast we wrześniu prace zostaną wykonane na ponad 1500 metrów ulic w Nowym Gulczewie. Prace związane z utwardzaniem dróg na terenie całej gminy uzależnione są od pozyskiwania materiału do remontu.

Niezwykła lekcja historii

Młodzi strażacy z gminy Słupno odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Wójt gminy Słupno Marcin Zawadka, doceniając pasję i zaangażowanie najmłodszych strażaków, zaprosił Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Słupno na wycieczkę do Warszawy. 22 sierpnia kilkanaście osób wraz z opiekunami skorzystało z bezpłatnego wyjazdu do warszawskiego muzeum. Dzieci mogły zobaczyć m.in. replikę samolotu Liberator w skali 1:1, maszyny drukarskie a także na chwilę wcielić się w rolę powstańca – pokonując w ciemnościach odcinek kanału. Podczas zwiedzania przewodnik wielokrotnie podkreślał rolę najmłodszych uczestników powstania – kilkunastoletnich chłopców, którzy pełnili służbę jako łącznicy, przewodnicy w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, walczyli na barykadach. Po dwóch godzinach edukacyjnych odwiedzin przyszła kolej na nieco rozrywki. Młodzi strażacy bawili się bowiem w parku trampolin. Pod okiem instruktorów na specjalnych torach przeszkód sprawdzili swoje umiejętności akrobatyczne, łącząc sport ze świetną zabawą.

Najważniejsze jest zdrowie

Ruszyły bezpłatne szczepienia dla seniorów z terenu gminy Słupno. 24 sierpnia wójt gminy podpisał umowę z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne „Rodzina” w sprawie uruchomienia programu profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców gminy. – Dzięki naszemu dofinansowaniu osoby powyżej 65 roku życia z terenu gminy mogą za darmo skorzystać ze szczepień przeciwko grypie – mówi Marcin Zawadka. – Program szczepień ruszył 1 września i trwać będzie do 31 października tego roku – dodaje. Szczepienia odbywają się w Centrum Medycznym „Rodzina”, mieszczącym się przy ul. Miszewskiej 8a, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem (24) 262 28 68. Szczepienia przeciwko grypie są realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń pacjentów oraz po wypełnieniu na miejscu oświadczenia o miejscu zamieszkania.

Podziękowanie dla rolników

W niedzielę 26 sierpnia w Parafii Rzymskokatolickiej św. Jakuba Apostoła odbyły się dożynki parafialne. Podczas mszy w kościele w płockiej Imielnicy mieszkańcy poszczególnych wiosek zaprezentowali wieńce dożynkowe, były poczty sztandarowe OSP, przybyli m.in. przedstawiciele Rady Gminy Słupno, zagrała orkiestra OSP z Zawidza. Ks. proboszcz Ryszard Paradowski dziękował rolnikom – w tym gospodarzom dożynek – za całoroczną, wytężoną pracę. Apelował, by nie zniechęcali się wieloma problemami w codziennym trudzie. Głos zabrał także wójt Marcin Zawadka. Podkreślił, jak ciężka i odpowiedzialna jest praca rolników oraz sadowników, jak wiele im zawdzięczamy.

W hołdzie pomordowanym przez niemieckich okupantów

We wtorek 28 sierpnia, z okazji 76. rocznicy niemieckiego mordu na mieszkańcach Słupna i okolic w kościele parafialnym w Słupnie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji zmordowanych. W 1942 r. Niemcy zamordowali 20 Polaków, w większości mieszkańców Słupna oraz okolicznych miejscowości. Egzekucja była odwetem za rzekome pobicie w Słupnie obywatela III Rzeszy Niemieckiej. Według historycznych relacji rzekome pobicie było wymysłem Niemca, który w ten sposób chciał usprawiedliwić spóźnienie na wieczorny apel w Bodzanowie. Te tragiczne czasy przypomniał ks. proboszcz Marek Zaborowski. Po mszy ok. 70 osób udało się pod pobliski pomnik ofiar terroru. Wójt Marcin Zawadka złożył biało-czerwony wieniec, a przedstawiciele Rady Gminy Słupno, podobnie jak część mieszkańców, zapalili znicze. 

Przed pierwszym dzwonkiem 

Szkoła Podstawowa w Święcieńcu tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zyskała 80 złączy instalacji odgromowej, naprawiono uszczelnienia w oknach dachowych, wymieniono 200 mb rynien poziomych, odnowiono powłokę malarską elementów metalowych oraz zabezpieczono 15 kominów blachą. Te prace z pewnością wpłyną na poprawę stanu budynku placówki, co ma także wpływ na warunku nauki kilkudziesięciu dzieci w SP im. Małego Powstańca. Warto podkreślić, że wykonawca dostarczy stare, zużyte rynny na złom, a środki, uzyskane ze sprzedaży, przekaże na rzecz szkoły. Dodajmy, że już wcześniej został zmodernizowany niewielki plac zabaw przy szkole.

Początek kolejnej, dużej inwestycji

Ruszyły prace przy realizacji I etapu ul. Piastowskiej w Borowiczkach – Pieńkach, wykonawca ma czas na realizację do 31 października 2019 r. Zadanie na trasie Borowiczki-Pieńki – Liszyno dotyczy odcinka od ul. Raczkowizna w Płocku do ul. Głębokiej w Borowiczkach- Pieńkach (ok. 1 km). – Obecnie przygotowywana jest czasowa organizacja ruchu, która podczas utrudnień związanych z inwestycją pozwoli mieszkańcom na dojazd do dalszej części Borowiczek – Pieniek – tłumaczy Marcin Zawadka. Objazd poprowadzony zostanie ulicami: Głęboką, Botaniczną, Borowicką do Harcerskiej. Prace związane z główną inwestycją drogową rozpoczną się od budowy kanalizacji deszczowej w ulicach Pszczelej i Łąkowej.

Wsparcie finansowe dla strażaków ochotników

W czwartek 30 sierpnia wójt gminy Słupno oraz skarbnik gminy Beata Łapiak udali się do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Podpisali tam umowę dotyczącą dotacji celowej w kwocie 16.830 zł dla strażaków – ochotników z terenu gminy Słupno. W imieniu ministra sprawiedliwości umowę parafował Mikołaj Pawlak, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy uzyskają nowe, drobne wyposażenie i urządzenia ratownictwa, niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym.
Warto dodać, że w mijającej kadencji 2014 – 2018 jednostki OSP z terenu gminy Słupno uzyskały wsparcie z Urzędu Gminy w kwocie ok. 1,4 mln zł.

Zabawa i uśmiech na koniec wakacji

Około 200 osób wzięło udział w piątek 31 sierpnia w pikniku rodzinnym w Święcieńcu, którego głównym punktem było Kino pod Chmurką i film „Wakacje Mikołajka”. Bardzo udaną imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Słupnie oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Święcieńcu. Uczestnikom imprezy pogoda dopisała i nie zabrakło chętnych do skosztowania smakołyków, serwowanych na boisku w Święcięńcu. Cały dochód z pikniku przeznaczony został na potrzeby dzieci z SP w Święcieńcu. Dzieci były zachwycone atrakcjami – bańki mydlane i zjeżdżanie z okazałego dmuchańca. Jednak prawdziwe apogeum zabawy nastąpiło, gdy strażacy z OSP Słupno uruchomili generator piany. 

Więcej wiadomości ze Słupna znajdziecie na Facebookuobejrzycie w Słupno – Informacje lub przeczytacie w najnowszym numerze Głosu Słupna.

 

Fot. Urząd Gminy Słupno.