Płocki rower miejski wystartował. Jak wypożyczyć, ile kosztuje? [FOTO]

Dziś punktualnie o godzinie 12, rozpoczęła się konferencja prasowa, dotycząca inauguracji płockiego roweru miejskiego. Wzięli w niej udział prezydent Andrzej Nowakowski, wiceprezydent Jacek Terebus, odpowiedzialny m.in. za system roweru miejskiego oraz prezes firmy Nextbike Robert Lech.

Ciężko chyba wskazać osobę, która przewidziałaby, że Płock doczeka się rowerów miejskich. Można śmiało powiedzieć, że to sprawka rozwoju miasta, bo w ciągu kilku lat powstało kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych. Ostatnio do użytku została oddana Centralna Magistrala Rowerowa, a to oznacza, że praktycznie bez żadnych przeszkód można dojechać np. z Podolszyc do centrum miasta.

Rower miejski to 25 stacji, na których znajduje się średnio 10 rowerów, a więc łącznie mamy ich aż 250. To co najistotniejsze w tym wszystkim – to bardzo mocny, dobry początek. – Nawet gdy zestawimy to z innymi miastami to rzeczywiście sieć stacji płockiego roweru miejskiego jest dosyć gęsta – rozpoczął konferencję prasową prezydent Nowakowski. – Będziemy monitorować zainteresowanie płocczan jak i rotację rowerów pomiędzy stacjami. Bardzo ważne będą również głosy mieszkańców odnośnie innych, nowych punktów stacji roweru miejskiego. Może to być związane z zaproszeniem różnych firm prywatnych do udziału w tym projekcie – kontynuował.

Prezydent dodał także, że co jakiś czas wysyła listy do PKN Orlen w sprawie udziału w płockim rowerze miejskim. Poinformował też, że być może w przyszłym roku pojawią się rowery – tandemy czy dla dzieci, oraz te z fotelikami. To wszystko będzie przedmiotem konsultacji miejskich z mieszkańcami Płocka. Na koniec powiedział bardzo ciekawą rzecz: –  Warto podkreślić, że chociaż mieszkańcy Płocka będą dopiero dziś mogli korzystać z roweru miejskiego, to w systemie jest już zarejestrowanych ponad 1500 osób.

Prezes firmy Nextbike Robert Lech również nie krył satysfakcji z uruchomienia systemu: – Bardzo się cieszę, panie prezydencie, że możemy jako państwa partner uczestniczyć w tym projekcie. Chciałbym podkreślić, że ten system jest rzeczywiście duży jak na 120-tysięczne miasto. Bardzo cieszymy się, że ten system będzie można w przyszłości modyfikować poprzez m.in. zapraszanie partnerów biznesowych. Umowa, którą mamy podpisaną obowiązuje do 30 listopada 2020 roku i cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, którzy będą naszymi użytkownikami. Bardzo cieszymy się także z dużego zainteresowania i mamy nadzieję, że ten system będzie stanowił integralną część płockiego systemu komunikacji miejskiej.

Prezydent Andrzej Nowakowski nawiązał też do sprawy, która dotyczy braku płockiego roweru miejskiego w Borowiczkach i lewobrzeżnej części Płocka. Wspomniał, że lokalizacja stacji została poddana społecznej konsultacji i takie zostały przez płocczan wskazane. Jednocześnie nie wykluczył, że w przyszłości i również tam pojawią się stacje rowerowe. – Lewobrzeżna część Płocka wymaga przede wszystkim lepszej komunikacji rowerowej. Dzisiaj, żeby dostać się z Radziwia do centrum musimy niestety przejechać przez most, albo przejść chodnikiem, gdzie jest dosyć ciasno, niebezpiecznie i dwie osoby mają problem, żeby się minąć. Ewentualnie można jechać jezdnią, gdzie jednak te względy bezpieczeństwa są bardzo ważne – tak uzasadniał brak stacji m.in. w Radziwiu.

Dodał jednak, że w perspektywie kilku najbliższych lat być może zostanie zbudowana droga rowerowa podwieszana lub taka, która będzie doczepiona obok stałej przeprawy mostowej. Jak stwierdził, stanie się to bardziej realne w momencie, gdy zostanie zbudowana ścieżka rowerowa na ulicy Kilińskiego czy wyremontowana Mostówka. Będzie to jednak wiązało się z kosztami, których trzeba będzie poszukać w budżecie miasta.

Aby móc bez przeszkód korzystać z płockiego roweru miejskiego trzeba się zarejestrować. Można to zrobić na kilka sposobów:

– www.plockirowermiejski.pl,
– dzwoniąc na Infolinię: 24 369-42-42,
– za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike,
– bezpośrednio przy terminalu.
Konieczne jest także uiszczenie opłaty inicjacyjnej w wysokości 10 zł.

Jak zatem wypożyczyć rower?

Wystarczy podejść do terminala, nacisnąć przycisk „Wypożyczenie/Zwrot” i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu. Rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka. Wypożyczenia można dokonać również za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike oraz poprzez kontakt z całodobową infolinią. Gdy rower jest zabezpieczony linką z zamkiem szyfrowym, należy odblokować go za pomocą otrzymanego 4-cyfrowego kodu. Kod ten wyświetla się na terminalu podczas wynajmu roweru, w aplikacji mobilnej Nextbike przez cały czas trwania wypożyczenia lub zostaje przesłany do Ciebie w wiadomości SMS – np. w przypadku wypożyczenie roweru przez Biura Obsługi Klienta.

Jak zwrócić rower?

Preferowaną metodą zwrotu jest wprowadzenie roweru do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy oraz zielona dioda przy słupku potwierdzi prawidłowy zwrot. Jeżeli wszystkie elektrozamki na stacji są zajęte, należy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie na terminalu nacisnąć przycisk „Wypożyczenie/Zwrot” i postępować według instrukcji na wyświetlaczu lub zadzwonić na całodobową infolinię. Zwrotu jednośladu można również dokonać w aplikacji mobilnej Nextbike.

Ile to kosztuje?

Opłata inicjacyjna – 10 zł

Opłaty za wypożyczenie roweru według czasu:
– od 1 do 20 minuty: 0 zł
– od 21 do 60 minuty: 1 zł
– od 61 do 120 minuty: 2 zł
–od 121 do 180 minuty: 5 zł
każda kolejna godzina od 181 minuty: 3 zł

Zachęcamy do korzystania!

Łukasz Zieliński.

Fot. Łukasz Zieliński/Dziennik Płocki.