Będą kary dla kiboli za zachowanie na stadionie. Co jest zabronione?

Oprawa meczowa na stadionie to m.in. rozwinięcie flagi kibiców – sektorówki. Jeżeli jednak sektorówka będzie utrudniała identyfikacje „kiboli” łamiących prawo, osoby trzymające flagę mogą zostać ukarane.  

Przed nami jesienna runda rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Na stadionach w całym kraju rozgrywane będą mecze piłki nożnej. W Płocku kibicować będziemy naszej Wiśle Płock. Każdy mecz to dla kibiców sportowe święto, niestety praktyka pokazuje, że oprócz kibiców dopingujących swoją drużynę, na stadion przychodzą osoby, których zachowanie ma niewiele wspólnego z kibicowaniem. Osoby te przychodzą na mecz, aby świadomie łamiąc prawo, zakłócić przebieg spotkania. Wielokrotnie są to również osoby, które to prawo łamią nieświadomie. Brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności karnej za jego łamanie.

Przed czekającymi płockich kibiców spotkaniami Wisły Płock w rundzie jesiennej, płoccy policjanci przypominają, że zachowanie na stadionie podczas meczu reguluje Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z tą Ustawą, wnoszenie materiałów pirotechnicznych na stadion jest zabronione. Ustawa określa również kary za zachowanie powodujące utrudnianie lub uniemożliwienie rozpoznania „kiboli” łamiących prawo. Takim zachowaniem jest m.in. trzymanie tzw. sektorówki, w celu umożliwienia schowania się pod nią osób lekceważących i łamiących przepisy prawa.

Po ostatnich spotkaniach Wisły, zarówno osoby, które używały wyrobów pirotechnicznych, jak i osoby trzymające sektorówkę w celu umożliwienia schowania się pod nią, usłyszały zarzuty i zostały ukarane przez sąd karami finansowymi oraz zakazami wstępu na mecze.

Każdy mecz piłki nożnej to piłkarskie święto, każde święto kojarzy się nam wszystkim z wspaniałą, wręcz doniosłą atmosferą, zatem warto postarać się, aby każdy mecz Wisły Płock był prawdziwym świętem, pozbawionym chuligańskich wybryków czy wręcz zachowań przestępczych.

Info: Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy KMP w Płocku.