Nietypowe otwarcie drogi, szacowanie szkód i… ? Dzieje się w Słupnie [FOTO]

Absolutorium dla wójta gminy Słupno, zakończenie pierwszego etapu przebudowy drogi gminnej Liszyno – Słupno, udział w Kongresie Gmin Wiejskich w Poznaniu, zakończenie roku szkolnego w gminnych szkołach czy komisje powołane do szacowania szkód na terenie gminy. To zaledwie kilka wydarzeń, które działy się w Słupnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Ważny Kongres

W Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się XVIII Kongres Gmin Wiejskich i XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowane przez Związek Gmin Wiejskich RP. W kongresie Gminę Słupno reprezentowała Agnieszka Ruclak, zastępca wójta oraz Beata Łapiak, skarbnik gminy. – Ideą przewodnią tegorocznego kongresu były tematy związane z rozwojem obszarów wiejskich, finansowaniem zadań i inwestycji gmin wiejskich oraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce – przybliża poruszane podczas kongresu tematy Agnieszka Ruclak. Warto dodać, że w wydarzeniu wziął udział  prezydent RP Andrzej Duda.

Tanecznym krokiem na… wakacje

Disco Boisko, które odbyło się 23 czerwca w Wykowie zgromadziło prawdziwe tłumy. Okazuje się, że taka formuła imprez sprawdza się w gminie. Każdy kto znalazł czas w sobotnie popołudnie i wieczór był zaproszony do zabawy, która odbywała się w plenerze. Wstęp na nią był bezpłatny. Ze sceny płynęły dźwięki muzyki disco polo, była też specjalna strefa dla dzieci, z której najmłodsi mieszkańcy gminy chętnie korzystali. – Integrujmy się, nie kłóćmy się, pracujmy ale i wspólnie bawmy się. Oddajemy do użytku ładne ulice, przedszkola, żłobki. Także będzie pięknie. Pięknie i cudownie musi być w gminie – mówił podczas imprezy Paweł Baranowski, radny gminy Słupno. – Pomimo tego, że deszcz nam trochę pokropił to impreza się udała. Frekwencja dopisała, mieszkańcy świetnie się bawili. Zasługę w organizacji imprezy mają gminni radni, pani wicewójt i skarbnik, to są bardzo ważne postacie, którym dziękuję – podkreślał z kolei Marcin Zawadka, wójt gminy.

Koniec roku szkolnego – początek laby

Zanim uczniowie gminnych szkół mogli oddać się zabawie w Wykowie, uczestniczyli w uroczystych zakończeniach roku szkolnego. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, w tym gminni radni spotkali się po raz ostatni przed zasłużonym wypoczynkiem dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych w Słupnie, Święcieńcu i Liszynie. Były kwiaty, nagrody, dyplomy, występy artystyczne, podziękowania dla nauczycieli, rodziców i osób współpracujących ze szkołami. Wójt gminy Słupno Marcin Zawadka (w Słupnie oraz Święcieńcu) oraz zastępca wójta Agnieszka Ruclak (w Liszynie) dziękowali kadrze pedagogicznej, pracownikom placówek, gratulowali uczniom. Warto podkreślić, że najlepsi uczniowie w trzech szkołach podstawowych oraz w oddziale gimnazjalnym w Słupnie otrzymali dyplomy oraz bony podarunkowe o wartości 500 zł. Warto też wiedzieć, że w gminie Słupno w roku szkolnym 2017/2018 stypendium naukowe uzyskało w sumie 152 uczniów, a sportowe – 89.

Nietypowe otwarcie drogi

W piątek 22 czerwca nastąpiło oficjalne, uroczyste zakończenie I etapu przebudowa drogi gminnej Liszyno – Słupno wraz z przebudową mostu i infrastrukturą. Wykonawca zakończył modernizację części ul. Pocztowej (do ul. Orlej). To ponad 1 km nowiutkiej drogi. Koszt inwestycji wyniósł prawie ćwierć miliona złotych. Na ul. Pocztowej od strony Liszyna to młodzież dokonała symbolicznego przecięcia wstęgi. Żeby tradycji stało się zadość, nowa inwestycja została też poświęcona przez ks. Marka Zaborowskiego. Wójt gminy Słupno podczas krótkiego wystąpienia, nie omieszkał podziękować Adamowi Nowakowskiemu, prezesowi firmy Wapnopol, za współpracę przy – jak się okazało – trudnej inwestycji. Dużym problemem przy budowie drogi były jesienne deszcze i wysoki stan wód. Na tym jednak nie koniec tej inwestycji. Rozstrzygnięto właśnie przetarg na przedsięwzięcie „Arkadia Mazowiecka – Przebudowa drogi gminnej w m. Liszyno – Słupno wraz z przebudową mostu i infrastrukturą – Rozwój infrastruktury drogowej – etap II”. Umowa opiewa na na kwotę 2.349.000 zł. 

Sto procent ZA!

Na przedwakacyjnej Sesji Rady Gminy Słupno, radni jednogłośnie udzielili włodarzowi gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Słupno za 2017 rok. – Bardzo państwu dziękuję – mówił po głosowaniu Zawadka. Wspomniał także o absolutoriach w latach ubiegłych, kiedy to poprzednia rada gminy, nie okazała zaufania wójtowi – głosując przeciwko. – W 2016 roku za 2015 rok po ciężkim roku pracy z poprzednią radą gminy nie udzielono mi absolutorium – wspominał Marcin Zawadka. – W opinii publicznej miałem być napiętnowany, jako człowiek, który nie otrzymał absolutorium – podkreślał. Okazany wówczas brak zaufania do wójta, nie niósł jednak za sobą żadnych kroków prawnych, ponieważ nie uchwalono uchwały, która by spowodowała możliwość odwołania Zawadki. Następstwem było gminne referendum, na podstawie którego odwołano całą radę gminy. Po wyborach na miejscach „starych” radnych zasiedli nowi. Marcin Zawadka nie ukrywa, że z tą radą pracuje się dużo lepiej i sprawniej. Na koniec jeszcze raz podziękował wszystkim radnym.

Inwestycje, inwestycje

W piątek, 29 czerwca, odbyło się po raz kolejny sprawdzenie techniczne ulicy Zaułek w Słupnie. O jej budowę zabiegał m.in. radny Paweł Baranowski. Przedsięwzięcie przebiegło zgodnie z harmonogramem prac. Na niewielkiej ulicy (150 m długości i ok. 4,5 m szerokości) wykonawca położył kostkę betonową. Koszt inwestycji opiewa na kwotę ok. 100.000 zł. We wspomniany piątek teren budowy bardzo szczegółowo sprawdzili przedstawiciele Wydziału Inwestycji, Infrastruktury i Rozwoju w Urzędzie Gminy w Słupnie. Ocena była pozytywna, wykonawca ma za zadanie dokonać jeszcze kilku drobnych korekt i uporządkować teren.

Klęski żywiołowe [KOMUNIKAT]

W związku z suszą i huraganami, które nawiedziły gminę Słupno, wójt Marcin Zawadka powołał trzy komisje do spraw szacowania szkód. Poszczególne komisje zajmują się szacowaniem szkód, spowodowanych suszą, szkodami w budynkach gospodarczych oraz w budynkach mieszkalnych. Osoby poszkodowane do 9 lipca 2018 r. mogą wypełnić odpowiedni wniosek. Druki dostępne są w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Gminy Słupno oraz na stronie internetowej urzędu. Pracownicy urzędu chętnie pomogą wypełnić wnioski.

Informacje dotyczące szkód z powodu suszy można uzyskać w pokoju nr 4 w Urzędzie Gminy Słupno (tel. 24 267 95 75). Informacje w sprawie zniszczeń budynków gospodarczych przez huragan można uzyskać w pokoju nr 7 (tel. 24 267 95 71). Natomiast informacje w sprawie szkód wyrządzonych przez huragan w budynkach mieszkalnych dostępne są w Dziale Pracy z Jednostką i Rodziną w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Słupnie lub pod nr tel. 24 261 91 78. 

Bieżące informacje z gminy Słupno możecie śledzić na Facebooku oraz na Słupno – Informacje. Zachęcamy także do czytania Głosu Słupna, znajdziecie tam mnóstwo ciekawych informacji o inwestycjach, które prowadzone są na terenie gminy.

Fot. Urząd Gminy Słupno.