Filmowy Płock z “Cesarskim cięciem” i nietypowym spacerem

W Płocku zrealizowano kilkadziesiąt filmów i seriali. Swoje obrazy nakręcali u nas tacy twórcy jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski czy Janusz Morgenstern. Są wśród nich dzieła wybitne, dzieła kultowe, są i te, o których szybko zapomniano.

Organizatorzy “Filmowego Płocka” wpadli na pomysł, że warto przypomnieć filmy, o których nieco zapomniano, pokazać, dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Warto też przy tej okazji pospacerować po Płocku i popatrzeć na nasze miasto „okiem kamery”.

Dziś, czyli w sobotę 30 czerwca “Filmowy Płock” rusza druga edycja imprezy. – Tym razem zaplanowaliśmy dwa spacery turystyczne po filmowych miejscach, pięć pokazów kinowych i dwa plenerowe oraz kilka niespodzianek. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy! Przygoda czeka… za rogiem… – czytamy w zaproszeniu

Program 

30 czerwca (sobota) 

godz. 12 – Spacer turystyczny po filmowym Płocku
godz. 18 – Pokaz filmu “Cesarskie cięcie” – komedia w reż. Stanisława Moszuka,

Wstęp na film w “Kinie za Rogiem” na bezpłatne zaproszenia rozdawane podczas spaceru turystycznego

“Cesarskie cięcie” to film, który powstał w 1987 roku. 

Za kilka godzin ma się urodzić milionowy obywatel regionu. Komputery ustaliły, że ma się to stać w miejscowym szpitalu, w mieście wojewódzkim, które nie jest duże i nie wyróżnia się niczym specjalnym. Chodzą plotki, że władza centralna chce pozbawić je samodzielności i połączyć z innym. Co się wówczas stanie ze stanowiskami, pensjami, przywilejami lokalnych towarzyszy? Trzeba za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę. Szansa urodzi się sama – w dosłownym i przenośnym znaczeniu. Jednak nic nie można zostawić przypadkowi.

Za scenariusz filmu odpowiadał Andrzej Mularczyk, który ma na swoim koncie około 40 filmów. Na podstawie jego scenariuszy powstała znakomita trylogia „Samych swoich”, „Wyjście awaryjne” a także seriale tv „Dom” czy „Blondynka. Współtworzył również scenariusz do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Stanisław Moszuk komediowego warsztatu uczył się od najlepszych. Pracował jako operator w „Kochaj albo rzuć” Sylwestra Chęcińskiego oraz w „Wyjściu awaryjnym” i „Och, Karol” Romana Załuskiego. Na planie „Cesarskiego cięcia” udało mu się zgromadzić wybitnych, komediowych aktorów, którzy obok ciekawego scenariusza są siłą tego filmu. Film jest swoistym hołdem dla Stanisława Barei. Moszuk w podobny sposób jak autor misia piętnuje absurdy PRL-u. W kluczowych rola pojawią się ulubieni aktorzy twórcy „Misia”.

Planem filmowców w Płocku był szpital. Ale nie tylko. Będzie także plac Narutowicza, na którym stawiany był pomnik bez głowy. Za plecami aktorów zobaczymy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli EMPiK, aby chwilę później pędzić ulicami płockiej Starówki: Małachowskiego, Teatralną i Piekarską oraz Kazimierza Wielkiego.

W doskonałej, polskiej komedii występują: Roman Kłosowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Dykiel, Wojciech Malajkat, Piotr Fronczewski (doktor Erdman, położnik), Dorota Kamińska, Emilia Krakowska, Jerzy Zygmunt Nowak, Bronisław Pawlik, Marta Klubowicz, Maria Probosz, Zbigniew Borek, Zbigniew Buczkowski, Marek Frąckowiak, Janusz Kłosiński, Janusz Rewiński, Bohdan Smoleń, Zdzisław Wardejn, Grzegorz Wons, Wojciech Wysocki oraz Kapela Czerniakowska.

Organizatorem wydarzenia jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, a współorganizatorami Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerzy to: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Kino za Rogiem oraz Kościół Starokatolicki Mariawitów w Polsce.

Fot: Kadry z film.