Lampart perski przyszedł na świat w płockim zoo. Już można oglądać malucha

Niespodzianką dla zwiedzających w najbliższych dniach Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku będzie możliwość spotkania najmłodszego mieszkańca zoo, czyli lamparta perskiego, który urodził się dosłownie kilkanaście dni temu.

Lampart perski to najrzadszy podgatunek lamparta w ogrodach zoologicznych. Znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem IUCN. Zaliczony jest do kategorii EN (endangered), co oznacza wysokie ryzyko wyginięcia. Przyczyny zagrożenia to: kłusownictwo dla pozyskania skór i dla celów medycyny ludowej, zabijanie ze względu na mity o lampartach ludojadach, utrata środowiska naturalnego z powodu ekspansji człowieka. Lamparty perskie objęte są programem hodowlanym EEP.

Hodowlę lampartów perskich w płockim zoo rozpoczęto w 1998 roku, wówczas przybył do naszego miasta samiec z ogrodu w Magdeburgu. Pierwsza samica przyjechała do Płocka 30 listopada 1998 roku. Para ta nigdy nie doczekała się potomstwa.
Obecna para hodowlana to: samica Sulakhat i samiec Orlando. Sulakhat urodziła się w 2014 roku i przyjechała do Płocka w październiku 2016 roku z National Park Sochi (Centrum Hodowli i Reintrodukcji Lamparta Perskiego w Rosji). Jej ojcem jest pochodzący z natury samiec o imieniu Alous, natomiast matka o imieniu Andrea urodziła się w ZOO Jihlava w Czechach. Dla dalszej hodowli szczególnie cenne są geny samca, ponieważ pochodzi on z wolności. Warto wspomnieć, że to pierwszy miot samicy z naszego zoo, ale jako matka spisuje się rewelacyjnie. Orlando z kolei urodził się w 2012 r., przyjechał do Płocka z zoo Nesles (Francja) w grudniu 2013 roku.

Młody lampart perski przyszedł na świat w Płocku 3 maja jako jedynak. Pomimo, iż to pierwszy miot samicy, matka opiekuje się nim wyjątkowo czule. Maluch przebywa już na wybiegu zewnętrznym, jednak niełatwo go dostrzec, gdyż najczęściej chowa się za konarami.

Lamparty perskie w Polsce hodowane w 3 ogrodach zoologicznych: w Płocku, Gdańsku i Chorzowie. Lampart perski jest największym podgatunkiem lampartów. Ciężar samca waha się do 80 kg, natomiast samicy do 60 kg. Doskonale wspina się po drzewach i pływa. Każdy lampart ma własny, niepowtarzalny wzór cętkowania. Ciąża u lamparta trwa 3,5 miesiąca. Zazwyczaj rodzą się 1-3 młode. Samica karmi je przez okres 3 miesięcy, jednak pozostają z nią przez 1,5-2 lata. Żyją 15-25 lat. Występuje w skalistych i zalesionych obszarach wysokogórskich (do 4000 m. n. p. m.), ale także w leśnych dolinach i na stepach Azji centralnej (Iran, Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Armenia).

Jest zwierzęciem drapieżnym, pokarmem są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Ssak ten potrafi doskonale przystosować swoje zachowania łowieckie do rozmaitych środowisk. Zwykle poluje z zasadzki, ale jest też znakomity w pościgu. Poluje w nocy, rzucając się na ofiarę z drzewa lub skradając się po ziemi.

Fot. Zdjęcie poglądowe – Miejski Ogród Zoologiczny Płock.