Barwnie, radośnie, świątecznie. XX Piknik Europejski w Płocku [FOTO]

Miniona sobota w naszym mieście była jedną z najbarwniejszych i radosnych. Ulicami miasta przeszedł barwny korowód. Wzięło w nim udział ponad 2 tysiące dzieci z płockich szkół. Niezwykłe widowisko było głównym punktem programu jubileuszowego – XX Pikniku Europejskiego.

Płock ożył pełnią fantastycznych barw, radością i… kreatywnością. Dzieci biorące udział w paradzie reprezentowały swoje szkoły tym razem pod szyldami krajów. Zatem na ulicy Tumskiej można było podziwiać „przedstawicieli” Chin, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Gruzji, Bułgarii, Grecji, Holandii, Serbii, Mołdawii, Rosji i wielu, wielu innych krajów. Nie mogło zabraknąć także Polski. I tu warto się zatrzymać na chwilę dłużej. Szkoła, która reprezentowała naszą ojczyznę nie zapomniała o najważniejszych wydarzeniach w historii, nawiązując tym samym do 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Wszyscy uczestnicy parady byli radośni, poubierani w bajecznie kolorowe stroje. Niesamowite widowisko. Każda ze szkół bardzo się starała, aby nie zabrakło charakterystycznych barw, obrzędów czy tradycji danego regionu. Jeżeli kosmita wczoraj odwiedziłby nasze miasto, zapewne bez trudu dowiedziałby się, że w Chinach ważny jest chiński mur czy tradycyjny smok, z kolei w Anglii pija się mnóstwo herbaty i żyje tam królewska rodzina, a w Mołdawii uprawia się winogrona i, że Holandia słynie z tulipanów.

Na Starym Runku z kolei ustawione były kramy, które również przygotowały płockie szkoły. Tam też nie brakowało akcentów folkloru, historii, tradycji i potraw, z których słyną poszczególne kraje. Na koniec dzieci i młodzież zaprezentowały na scenie tańce oraz utwory, które wybrali, aby jeszcze bardziej reprezentowany przez siebie kraj pokazać z jak najlepszej strony – tym razem muzycznej. Każda ze szkół – bez wyjątku – włożyła w przygotowanie parady, pokazu i prezentacji mnóstwo pracy i zaangażowania. Jurorzy w tym roku stanęli przed wyjątkowo trudnym zadaniem. – Poziom jest bardzo wysoki, dzieci i ich nauczyciele stawiają coraz wyższe poprzeczki. Dziś ocenianie, to bardzo duże wyzwanie – mówiła nam pracownica płockiego ratusza, która była w składzie jury.

Na Starym Mieście ze sceny oficjalnie otworzył XX Piknik Europejski prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dziś w Płocku świętujemy wolność, współpracę i demokrację. Po raz dwudziesty świętujemy wartości europejskie, bo taki właśnie jest Płock – europejski – podkreślał.

Widowiskowym punktem programu Pikniku były setki balonów, które pofrunęły w niebo. Prezydentowi Płocka w ceremonii ich „uwolnienia” towarzyszyli przedstawiciele krajów, którzy przyjechali do naszego miasta na tak wspaniałe święto. Dodatkowo obecni na Starym Rynku zostali obsypani biało-czerwonym konfetti, wystrzelonym ze specjalnych armatek. Potem był jeszcze ogromny tort, którego nie zabrakło dla nikogo, a także występ gwiazdy wieczoru – Margaret.

To była wyjątkowa i przepiękna sobota – radosna, świąteczna, barwna…

 

Fot. Jacek Łukaszewski i Lena Rowicka