Historia i współczesność na płockich tumach. Otwarcie Sezonu Turystycznego [FOTO]

Miniona niedziela była wprost wymarzonym dniem na Otwarcie Sezonu Turystycznego w naszym mieście. Nie dość, że pogodę organizatorzy imprezy chyba „zamówili” – plus 29 stopni rzadko się zdarza o tej porze roku, to na dodatek tuż przed świętami majowymi, a co się z tym wiąże – dni wolne od pracy i zajęć szkolnych.

Na Wzgórzu Tumskim nie zabrakło chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu, które zorganizowała Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna w partnerstwie z Urzędem Miasta Płocka, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz urzędem wojewódzkim. Płockie tumy przyciągnęły płocczan i mieszkańców powiatu płockiego. Atrakcji nie zabrakło nawet dla tych… wybrednych.

Impreza odbywała się na Placu Książęcym – tuż przy pomniku Bolesława Krzywoustego. Stanęły tam stoiska organizatorów i partnerów imprezy. Otwarcie sezonu turystycznego w Płocku nie mogło się obejść bez obecności Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, które stawiło się ze zwierzakami – można je było głaskać, dotykać czy dowiedzieć się ciekawostek z ich życia. Na najmłodszych „turystów” czekały liczne konkursy, a także – już tradycyjne na każdej imprezie – malowanie buziek.

Z kolei starsi uczestnicy imprezy licznie wzięli udział w spacerze turystycznym z przewodnikiem. Na trasie spaceru można było spotkać i wysłuchać opowieści postaci historycznych, które przybliżały dzieje grodu nad Wisłą. Oprócz nich można było porozmawiać ze współczesnymi twórcami historii, czyli marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem czy prezydentem Płocka, Andrzejem Nowakowskim. Można było odwiedzić także płockie muzea, które tego dnia proponowały darmowe zwiedzanie, przejechać się Ciuchcią Tumską albo poleżeć na leżakach i… spiec się na słońcu.

Fot. Karolina Burzyńska.