Jubileuszowy Piknik Europejski pełen atrakcji. Parada, wystawy, koncerty

image_pdfimage_print

Piknik Europejski jest dorocznym świętem mieszkańców Płocka oraz jego miast partnerskich. Jubileuszowa, dwudziesta edycja odbędzie się w dniach 12-13 maja. Na uczestników imprezy przygotowano mnóstwo atrakcji.

To już tradycja, że impreza w naszym mieście odbywa się w drugi majowy weekend. – Zaplanowaliśmy paradę europejską, występy przedszkolaków, przegląd kina niemieckiego, wystawy, bieg oraz koncerty muzyki klubowej i rockowej – wymieniał piknikowe atrakcje prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej imprezę.

W tym roku impreza upłynie pod znakiem dwóch jubileuszy. Od trzydziestu lat Płock współpracuje z niemieckim Darmstadt i z tej okazji odbędzie się przegląd kina niemieckiego w Kinie za Rogiem (11-13 maja). Płocczanie oraz turyści obejrzą także wystawę fotografii pt. „W drodze” autorstwa Foto Clubu Darmstadt.

Piknik Europejski odbędzie się po raz dwudziesty, o czym przypomną dwie towarzyszące mu wystawy. Na Starym Rynku będzie można oglądać wystawę opracowaną przez Książnicę Płocką. Drugą, przygotowała Płocka Galeria Sztuki, która pokaże prace artystów z miast partnerskich, m.in. z Auxerre, Fort Wayne, Loznicy oraz płockich artystów współpracujących z nimi. 

Przyjazd na płocki Piknik zapowiedziały delegacje z trzynastu zaprzyjaźnionych miast: Darmstadt (Niemcy), Fort Wayne (USA), Auxerre (Francja), Żytomierz (Ukraina), Mytiszczi (Rosja), Rustawi (Gruzja), Możejki (Litwa), Plewen (Bułgaria), Loznica (Serbia), Huai’an (Chiny), Nowopołock (Białoruś) oraz Bayanzurkh (Mongolia). Dla nich i mieszkańców organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Impreza oficjalnie rozpocznie w sobotę, 12 maja, barwną i radosną Paradą Europejską. Dzieci i młodzież z dwudziestu płockich szkół w charakterystycznych strojach dla różnych państw przejdą spod teatru na Stary Rynek. Tu będą rozstawione kramy prezentujące kulturę i historię krajów z całego świata, a na scenie pojawią się przedszkolaki i uczniowie wielu płockich szkół. Wieczorem o 20:00 rozpocznie się koncert gwiazdy – Margaret.

W niedzielne przedpołudnie, 13 maja odbędzie się Bieg Europejski na dystansie 5 km. Tegoroczna, szósta edycja imprezy obędzie się na osiedlu Borowiczki, start i meta zostały usytuowane przy Szkole Podstawowej nr 20.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprosił na dwie imprezy towarzyszące: Majunię i Rock Tower, które odbędą się w Ogródku MOSiR (pl. Dąbrowskiego 2a). Majunia wystartuje w sobotę 12 maja o godzinie 19. Wystąpią Teielte, Private Press, Killages (Gruzja) i Adi Nowak & Barvinsky. W niedzielę 13 maja o godzinie 16 rozpocznie się Rock Tower – płockie święto muzyki rockowej. Oprócz lokalnych zespołów tj. Leshy, Concatenation, Waldemort zagrają także goście: Dragon, Vendetta F.M. (Hiszpania) oraz gwiazda wieczoru – Obscure Sphinx. Bilety w cenie 10 zł można kupić w Bileterii POKiS przy ulicy Tumskiej 9a oraz na www.pokis.infoserw.pl. Ilość biletów jest ograniczona. A w przypadku Majuni dodatkowo można nabyć bilety w Zachęcie przy ulicy Grodzkiej 9.

Fot. Archiwum Dziennika Płockiego.