’Emerytura bez podatku’ jako projekt obywatelski. W maju ruszy zbiórka podpisów

Emeryci to grupa społeczna, która obecnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Gigantyczny wzrost cen przy śmiesznie małej waloryzacji sprawia, że starszym osobom żyje się dziś dużo ciężej niż to miało miejsce jeszcze trzy lata temu. Pomóc miała ustawa Polskiego Stronnictwa Ludowego „Emerytura bez podatku”. Na drodze stanął PiS.

– PiS odrzucił pomysł „Emerytura bez podatku” w Sejmie jako projekt poselski, dlatego zgłosimy go jako projekt obywatelski – mówi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. PSL zakłada komitet inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.

Polskie Stronnictwo Ludowe konsekwentnie walczy z PiS-em o podwyższenie świadczeń dla emerytów i rencistów. Pierwsze kroki w tej sprawie zostały podjęte już w kwietniu 2017 r. Jednak zaledwie dwa miesiące później partia rządząca odrzuciła projekt ludowców. Pomysł PSL ponownie wrócił do Sejmu w grudniu ubiegłego roku. Niestety, ale i tym razem politycy PiS opowiedzieli się przeciwko seniorom. Klub Prawa i Sprawiedliwości postanowił odrzucić projekt już w pierwszym czytaniu.

Według Jerzego Gosiewskiego który wypowiadał się w imieniu klubu PiS wprowadzenie takiej reformy jest niemożliwe z uwagi na „konieczność przeprowadzeni głębokich, bardzo kosztownych zmian w systemach informacyjnych ZUS”. Do projektu negatywnie odniósł się także rząd PiS. Wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki również krytycznie odniósł się do podwyżek dla seniorów.

– Projekt, który dawał szanse na godne życie dla milionów emerytów i rencistów w Polsce, bez chwili refleksji i namysłu został przez partię rządzącą odrzucony. To wstyd i kpina z emerytów i rencistów – uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– To jest nasz sztandarowy postulat skierowany do osób, którzy całe życie poświęcili pracując dla Polski. Odrzucili nasz projekt „Emerytura bez podatku” w Sejmie, zatem zgłosimy go jako projekt obywatelski. Nie odpuścimy tej sprawy! – zapowiada Piotr Zgorzelski.

– Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą poprzeć ten projekt, do komitetu inicjatywy obywatelskiej. Chcemy go zarejestrować w ciągu dwóch tygodni i już w maju rozpocząć zbiórkę podpisów pod projektem „Emerytura bez podatku” – podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz.

Płoccy emeryci i renciści w tej sprawie w miniony piątek ruszyli w pokojowym marszu przez ulice naszego miasta. Polecamy artykuł: Godne, a nie głodne emerytury. Marsz płockich seniorów.

Tekst źródłowy: Biuro Poselskie Piotra Zgorzelskiego
Fot. Archiwum „Dziennika Płockiego” – Adi.