Szukali zaginionego domu. Pierwszy taki spacer w Płocku [FOTO]

Był to pierwszy taki spacer po ulicach naszego miasta. Na pewno jednak nie ostatni, organizatorzy już zapowiadają następny. Akcja była zorganizowana z myślą o bezdomnych zwierzętach lub żyjących w bardzo złych warunkach. Są na szczęście ludzie, którzy nie przechodzą obok tego zjawiska obojętnie i poświęcają czas, aby pomagać zwierzakom.  

W niedzielę, 22 kwietnia, w samo południe przed płockim ratuszem spotkały się osoby działające w płockich organizacjach prozwierzęcych, towarzyszyli im ich podopieczni. Po raz pierwszy psiaki szukające domów przemaszerowały ulicami naszego miasta. Była to impreza o bardzo wymownej nazwie – Poszukiwacze Zaginionego Domu. Koordynacją całego wydarzenia zajęło się Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom. Do udziału w wyjątkowym spacerze zaproszono wszystkich płocczan. Co ciekawe, do spaceru dołączyły osoby, które mają już swoje psiaki. Nie zabrakło też osób, które myślą o tym, by zyskać psiego przyjaciela. Zanim czworonogi zaczęły „zwiedzać” nasze miasto, zostały zaprezentowane uczestnikom akcji.

Pomysł na imprezę zrodził się prawie rok temu. Wtedy to wszystkie, płockie organizacje prozwierzęce spotkały się przy okazji imprezy pn. Dzień z Psem w Płocku, którą zorganizowało stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom. Od tego czasu spotykają się regularnie i wspólnie pracują nad kolejnymi pomysłami. Na jednym z takich spotkań zrodził się pomysł zorganizowania spacerów z psiakami, będącymi podopiecznymi organizacji. Są to psiaki porzucone, zagubione lub z interwencji, czyli odebrane właścicielom, którzy je zaniedbywali.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Szczególnie chciałabym podziękować uczniom klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku – mówiła nam Marta Krasuska, prezes stowarzyszenia Płock Przyjazny Psom. – Młodzi wolontariusze byli bardzo zaangażowani – podkreślała. Podczas spaceru uczniowie ubrani w jednakowe koszulki, prowadzili psiaki i dbali o to, aby niczego czworonogom nie zabrakło. Byli także zaopatrzeni w woreczki na psie odchody, których w razie potrzeby używali. Wolontariusze rozdawali płocczanom ulotki, na których podane są dane kontaktowe do płockich organizacji prozwierzęcych.

Przypomnijmy. W naszym mieście działa sześć organizacji, które zajmują się bezdomnymi lub żyjącymi w haniebnych warunkach zwierzakami. Są to: OTOZ ANIMALS Inspektorat w Płocku, TOZ Oddział Płock, Schronisko dla zwierząt w Płocku, Towarzystwo Pomocy Zwierzętom ARKA, Fundacja Pomagamy Płockim Zwierzakom oraz – już wymieniane – Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom.

Spacery są kolejnym, ciekawym pomysłem, który pokazuje, że w Płocku bezdomnym zwierzakom żyje się jakby lżej i lepiej. A w naszym mieście nie brakuje osób, które chcą angażować się w pomoc pokrzywdzonym przez los czworonogom.

Fot. DR.