Tajemnica ukryta w filmie o Płocku. Czego na nim nie zobaczymy? [FILM/FOTO]

– Mija osiem lat mojej pracy, zobaczcie jak zmienia się Płock – tymi słowami rozpoczyna się pięciominutowy filmik, który w ekspresowym i dynamicznym tempie pokazuje efekty pracy prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Włodarz miasta jest też lektorem w filmie.

Spotkanie wielkanocne w ratuszu z dziennikarzami rozpoczęło się od prezentacji ekranizacji dokonań dwóch kadencji Andrzeja Nowakowskiego. Co można zobaczyć w filmiku? Kawał dobrej roboty – mówiąc wprost i bez ogródek. Na kolejnych kadrach widzimy zmieniający się w nowoczesne miasto nasz, stary, piękny Płock. Film ogląda się kilka minut, ale jeżeli głębiej się zastanowić… Na myśl przychodzi jedno pytanie: ile za tym wszystkim stoi ludzkiej pracy, zaangażowania, wypełniania dokumentów?

Na filmie widzimy jedynie efekty. A tak naprawdę za tymi wszystkimi inwestycjami kryją się setki trudnych rozmów i decyzji, kilkanaście bardzo długich Sesji Rady Miasta Płocka, podpisywanie niezliczonej ilości umów, kilkadziesiąt ogromnych projektów, mnóstwo ogłaszanych przetargów, starań o środki unijne. Tego na próżno szukać w filmowych kadrach, a to właśnie poza nimi działo się to, czego efekty widzą dziś płocczanie na drogach, ulicach, skwerach, szkołach czy przedszkolach. 

Co udało się zrobić przez te – bez mała – osiem lat? Nie tak dawno pobudowany wiadukt na ulicy Piłsudskiego, nowoczesny dworzec autobusowo – kolejowy, mnóstwo wyremontowanych dróg wjazdowych do Płocka. – Metamorfozę przeszło też wiele ulic osiedlowych. W sumie to kilkadziesiąt kilometrów takich dróg – brzmi komentarz w filmie. Ale to oczywiście zaledwie mały ułamek inwestycji, które udało się zrealizować przez te wszystkie lata.

Prezydent opowiada w nim także o pracach, które prowadzą „Wodociągi Płockie”. – Zakopaliśmy kilkaset milionów złotych, ale dzięki temu ulewy nie są nam już straszne – słychać głos z monitora. Z filmiku dowiadujemy się także, o nowych autobusach komunikacji miejskiej, drogach rowerowych, powstającej magistrali rowerowej i stacjach roweru miejskiego. Miastu przybyło także mnóstwo miejsc do aktywnego spędzania czasu takich jak skwery, place zabawa, siłownie pod chmurką czy Centrum Aktywności Seniora. Prezydent wspomina także o pozyskanych środkach finansowych z Unii Europejskiej, które pozwoliły na realizację kolejnych zadań.

Zresztą zobaczcie sami…

Podczas spotkania włodarz miasta zaprezentował wynik konkursu na opracowanie „Koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Gabriela Narutowicza w Płocku”. Plac nabierze zupełnie innego wyglądu. A przede wszystkim zostanie mu przywrócona funkcjonalność i dawna świetność. Znajdzie się na nim miejsce na ciekawą fontannę – parową. A także stanie na nim pomnik ku czci obrońców Płocka 1920 r.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy na koniec spotkania włodarz miasta złożył dziennikarzom życzenia. A każda redakcja otrzymała bardzo ciekawy prezent świąteczny. Jest to sadzonka dębu, którą ozdabia wizytówka z napisem: „Dąb to symbol siły, mądrości, odwagi i prawdy. Niech te cnoty towarzyszą Państwu w pracy i życiu osobistym każdego dnia – Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka”.

Film – źródło: Urząd Miasta Płocka
Fot. Dziennik Płocki