Nowe wiaty przystankowe niebawem na płockich ulicach

Płocki ratusz podpisał dziś umowę z firmą Budotechnika z Plichowic na dostawę i montaż: 40 sztuk nowych wiat przystankowych na terenie miasta oraz 2 sztuk słupków informacyjnych. Wiaty na płockich ulicach staną już niebawem. 

– Nowe wiaty i słupki informacyjne są kolejnym elementem programu mobilności miejskiej obok przebudowy ul. Łukasiewicza, dostawy 25 autobusów hybrydowych, budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Tysiąclecia i Mickiewicza oraz parkingu w systemie „park and ride” przy ul. Bielskiej – tłumaczy Hubert Woźniak, z biura prasowego urzędu miasta. 

Nowe wiaty są już znane. Nowością w Płocku będą słupki informacyjne. Staną tam, gdzie nie będzie klasycznej wiaty przystankowej, ponieważ nie ma na nią miejsca. Słupki będą podświetlone, będą miały wbudowane gabloty na rozkłady jazdy, będą posiadały tabliczkę z nazwą przystanku i numerami linii wykonaną według standardów Systemu Informacji Miejskiej.

Natomiast nowe wiaty – w większości przypadków – zastąpią stare, wyeksploatowane obiekty, ale staną również w miejscach, w których nie ma dziś wiat w ogóle, a pasażerowie o nią bardzo proszą w pismach, czy mailach. Stanie się tak np. na przystanku „Popiełuszki” obok BP (na trasie w kierunku Podolszyc) czy na szczycie Galerii Wisła w al. Jana Pawła II. Nowe wiaty będą wykonane w tym samym stylu (w tej samej kolorystyce, wzorach szyb, wzorze konstrukcyjnym) jak wiaty, które już stoją na terenie miasta.

Wiaty będą posiadały jednak różne długości i szerokości, a wymiary te będą zależały od lokalizacji. Na terenie Płocka znajdują się dziś 134 wiaty, z których 75 sztuk to w tej chwili nowe wiaty wybudowane w latach 2014-2017 roku.

Podpisana dziś umowa dotyczy montażu 40 nowych wiat. „Dołączą” do nich jeszcze nowe wiaty przy ul. Łukasiewicza. Na przebudowywanym odcinku ulicy wykonawca postawi zadaszenia przystanków, a firma remontująca ulice Kostrogaj i Przemysłową również zostawi przebudowane ulice z nowymi wiatami. W tym roku będziemy zatem mieli w Płocku 128 nowych wiat przystankowych. 

– Do wymiany zostanie 8 wiat, choć 7 sztuk z obecnych – „starych” – zamierzamy wykorzystać, wyremontować i ustawić w miejscach, w których przystanki dotychczas były niezabudowane, a mieszkańcy o to proszą, jak np. na przystanku Orlen Arena 01, czy Wesoła 01 przy ul. Słonecznej. W rezultacie w Płocku zostanie zaledwie 15 „starych” wiat przystankowych – mówi Woźniak. – Część wiat oraz słupki powinny stanąć na swoich miejscach do 15 maja, a wszystkie nowe obiekty muszą znaleźć się w komplecie do 15 czerwca 2018 roku – dodaje. 

W związku ze zmianą wiat ratusz prosi o wyrozumiałość. Fakt, że wybrana wiata zostanie nagle zdemontowana, świadczyć będzie wyłącznie o tym, że za kilka dni w tym miejscu stanie nowa. Dodamy, że dziesięć wiat – cztery istniejące i sześć nowych – będzie wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wartość kontraktu przekroczyła 732 tys. zł brutto.

Źródło:UMP.
Fot. poglądowe: UMP.