Projekt z wesołymi wierszykami i wierszami w tle. „Brzechwoklasa” czemu nie?

image_pdfimage_print

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Szkoła Podstawowa Nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku zapraszają do udziału w projekcie czytelniczym „Brzechwoklasa”. Za pośrednictwem nauczycieli i bibliotekarzy jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu powiatów: płockiego grodzkiego, płockiego ziemskiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego.

Projektu ma na celu upamiętnienie 120. rocznicy urodzin Jana Brzechwy, propagowanie wiedzy o życiu i twórczości pisarza, wyzwolenie aktywności i kreatywności wśród uczniów i nauczycieli oraz integracja środowiska szkolnego, bibliotekarskiego. Do przedsięwzięcia włączył się Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który proponuje udział w spektaklu „Pchła Szachrajka”.

Podczas realizacji projektu przewidziano warsztaty plastyczne dla nauczycieli bibliotekarzy oraz regionalny konkurs dla uczniów ze zgłoszonych placówek. Zadaniem uczniów klas I-III będzie wcielić się w rolę ilustratora Jana Brzechwy i zobrazować jeden z jego utworów. Uczniów klas IV-VII czeka wyzwanie w postaci zbudowania makiety do utworu „Akademia Pana Kleksa”, natomiast uczniowie szkół średnich mają za zadanie zilustrować wybrany wiersz dla dorosłych.

W marcu i kwietniu 2018 roku Biblioteka Pedagogiczna zaprosi uczestników projektu do udziału w otwartych lekcjach dotyczących twórczości pisarza. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie zaprezentowanie przez uczestników ich najciekawszych szkolnych działań podczas spotkania podsumowującego, które odbędzie się w maju przyszłego roku.

Zgłoszenia szkół do projektu „Brzechwoklasa” przyjmowane są do 20 grudnia 2017 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej ul. Gałczyńskiego 26 w Płocku bądź pod numerem telefonu (24) 366-53-70. Szczegółowe informacje, w tym harmonogram działań znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.