Przed płockimi sądami znowu zapłonęły znicze [FOTO]

image_pdfimage_print

„Wolne sądy, Wolne wybory, Wolna Polska” – pod takim hasłem Polacy znowu wyszli na ulice. W piątkowy wieczór manifestowano w 123 miastach, nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Protesty odbyły się praktycznie w całym kraju – Warszawa, Poznań, Łódź, Białystok, Poznań, Kraków itd. Z naszym narodem solidaryzuje się też zagranica. Demonstracje w obronie polskiej demokracji odbyły się w Dublinie, Londynie, Chicago, Kopenhadze i Zagrzebiu. Przed płockimi sądami również zebrali się płocczanie z biało – czerwonymi flagami i świeczkami. Nie skandowano haseł, nie wznoszono okrzyków. –  Około stu osób protestowało w Płocku w obronie praw obywatelskich i wolnych sądów – napisała w poście na Facebooku, poseł Elżbieta Gapińska (PO), która na demonstrację przyjechała wprost z sejmu.

Przypomnijmy. Sejm RP skierował do prac komisji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zawarte w nich zapisy likwidują niezależność polskich sądów. Jednym zdaniem, jeżeli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy, czeka Polaków upartyjnienie sądownictwa. Oznacza to złamanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i zniszczenie trójpodziału władzy.

W piątkowy wieczór, 24 listopada, manifestanci domagali się wycofania projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Fot. Krzysztof Wiśniewski (nPlock)