Aktualne przesłanie pomimo upływu lat. Jak łatwo zostaje się wrogiem ludu?

W często emitowanej telewizyjnej reklamie okien pada znamienne stwierdzenie, że „życie, to sztuka wyboru”. Trudno odmówić racji temu spostrzeżeniu.  W sytuacji wyboru postawiony zostaje bohater dramatu Henrika Ibsena „Wróg ludu” – doktor Tomas Stockmann.

Pomysłodawca i naczelny lekarz nowo wybudowanego sanatorium, gorący patriota lokalny, odkrywa że woda zasilająca sanatorium jest wysoce szkodliwa dla zdrowia kuracjuszy. Sprawa wydaje się być oczywista. Trzeba przebudować cały rurociąg.

Doktor Stockmann rusza do boju. I wtedy sprawa oczywista, już tak oczywista nie jest. Bo oto szlachetny, acz nieco fanatyczny idealista dostaje się w tryby mechanizmu walki politycznej, w sam środek niezmiennego w świecie starcia dwóch sił: tych, którzy mają władzę i tych, którzy chcą ją zdobyć. I jedni i drudzy wypisują na sztandarach hasła: „naród”, „społeczeństwo”, „lud”, w gruncie rzeczy chodzi im jednak o interesy własne i swoich stronników.

Ten mechanizm w pewnym momencie postawi doktora Stockmanna przed dylematem: walczyć do końca, czy się podporządkować i wyciągnąć własne korzyści?

Wydaje się, że my również stoimy wobec większych dylematów, niż wybór okien. Napisał Andrzej Walden – reżyser – o nowej sztuce, która już 21 października ujrzy światło dzienne w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

Przypomnijmy. Autorem sztuki „Wróg ludu” jest Henrik Ibsen. Przekład Anna Marciniakówna, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Andrzej Walden, asystent reżysera: Henryk Jóźwiak

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 21 października o godz.19. Bilety na premierę są do nabycia w kasie Teatru po 50 zł. Na popremierowe spektakle: 35 zł – normalny, 25 zł – ulgowy i 19 zł – zbiorowy szkolny. Rezerwacja biletów pod numerami tel. 24 266 38 08, 24 262 48 40 oraz 24 266 38 17

Zdjęcia z próby autorstwa Waldemara Lawendowskiego