Nowy wygląd zyskają bulwary wiślane w Płocku. To już pewne [FOTO, FILM, WIZUALIZACJA]

– Dla mnie, jako prezydenta Płocka, ten piątek pozostanie bardzo ważnym dniem – powiedział Andrzej Nowakowski na konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie umowy między ratuszem, a spółką PORR – wykonawcą nowych bulwarów wiślanych.Podpisanie umowy z wykonawcą nabrzeża odbyło się w obecności dziennikarzy na tarasie prowadzącym na molo.

Formalności, związane m.in. z przekazaniem placu budowy powinny zakończyć się w sierpniu i już na początku września można spodziewać się rozpoczęcia prac budowlanych przy wiślanej promenadzie. Andrzej Nowakowski przypomniał, że zaczynające się przedsięwzięcie to pierwszy etap rewitalizacji tego miejsca. Przebudowany zostanie odcinek bulwarów od siedziby klubu Morka do mostu im. Legionów Piłsudskiego. Powstanie całkowicie nowa ul. Rybaki, która prowadzić będzie przy skarpie. Przebudowana zostanie na odcinku kilometra od starego mostu do pierwszych płyt drogowych w rejonie amfiteatru. Nowa będzie nawierzchnia, chodniki, zatoki samochodowe i parkingi. Powstanie też ścieżka rowerowa.Wzdłuż rzeki powstanie promenada spacerowa, która będzie ciągnąć się od mostu do nowego portu, który PORR zbudować musi obok siedziby Morki. Wraz z portem powstaną nowe ostrogi, które ułatwią korzystanie z portów (nowego i starego) oraz „odepchną” główny nurt rzeki od jej prawego brzegu i dzięki temu zapobiegną niszczeniu plaży.

Wzdłuż promenady z kolei staną nowe ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, budynek socjalny z ogólnodostępnym WC, będzie też nowy plac zabaw oraz skwer biznesowy – miejsce, w którym można będzie doładować sprzęt mobilny. Zbudowana zostanie także ścieżka biegowa o długości 4 kilometrów, to nowość w Płocku. – Całość będzie nas kosztować 32 mln zł, przy czym cały czas staramy się o 20 mln zł unijnego dofinansowania. Jeśli zdobędziemy te środki, to 20 mln zł będziemy mogli przeznaczyć na inne przedsięwzięcia. I jeśli zdobędziemy to dofinansowanie to czas zakończenia inwestycji nad Wisłą upłynie 30 czerwca 2018 roku – dodał prezydent Płocka. Andrzej Nowakowski. Jeżeli nie będzie pieniędzy z UE to czas realizacji może się przedłużyć.

Obecny na konferencji wiceprezydent Płocka Jacek Terebus dodał, że przy okazji tych prac powstanie infrastruktura, której w tym miejscu bardzo brakuje: sieć kolektorów sanitarnych, deszczowych, sieć energetyczna. Jest to ukłon m.in. w kierunku inwestorów, którzy interesowali się rejonem Rybaków, ale odstraszał ich właśnie brak infrastruktury.Umowę ze strony PORR podpisali członkowie zarządu tej spółki – Marcin Lewandowski i Jakub Chojnacki. – Chciałem podziękować inwestorowi za zaufanie do naszej firmy i zlecenie tego ciekawego projektu. To już trzeci kontrakt, na który podpisujemy umowę z miastem – podkreślał Jakub Chojnacki. – Znamy zamawiającego. Wiemy, że jest wymagającym partnerem, ale także gotowym do współpracy i pomocy. Deklarujemy jak najszybsze rozpoczęcie prac i postęp robót – dodał.

– Termin jest napięty, ale nasza dotychczasowa współpraca z miastem pokazała, że projekty Płocka są dobrze przygotowane i dzięki temu można tak krótkich terminów dotrzymać – uzupełnił Marcin Lewandowski. Przedstawiciele firmy PORR pytani przez nas o ilość osób, które będą pracowały przy przebudowie bulwarów, zgodnie odpowiedzieli, że będzie to ponad 100 pracowników.  

 

Źródło: UMP

Fot. Dziennik Płocki