Kto i dlaczego podpisał taki dokument?

W tym roku przypada 780 rocznica lokacji Płocka. Jakie były skutki i tło historyczne tego wydarzenia będzie można dowiedzieć się w najbliższy czwartek w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego. Na odczyt dr Tomasza Kordali i koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Grupy Tryzna zaprasza Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.

Akt lokacyjny nadany przez Konrada Mazowieckiego, został wystawiony w 1237 roku przez biskupa płockiego Piotra I. Jest jedynym z zachowanych w Polsce dokumentów lokacyjnych miasta na prawie polskim, z okresu pierwszej połowy XIII w.

Sporządzony został na pergaminie tzw. niemieckim, dwustronnie wygładzonym. Liczy 29 wierszy i fragment trzydziestego. Pieczęć biskupa Jakuba z XV wieku przywieszona została do dokumentu prawdopodobnie w XVIII wieku.

Do dziś dokument lokacyjny nie opuścił miasta i znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Płocku. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie uczestnikom jego kopia.

Podczas spotkania historię nadania przywileju lokacyjnego przedstawi dr Tomasz Kordala, zastępca dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku ds. naukowych, historyk i redaktor naczelny magazynu „Nasze Korzenie”. Muzykę średniowieczną zaprezentują artyści z Grupy Tryzna.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 maja, w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego przy ul. Tumskiej 3, wstęp wolny. Początek wydarzenia o godz. 17.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Miasta Płocka.

 

Źródło: UMP.