Pierwsza bitwa wyraźnie dla Vive. Puchar jedzie do Kielc

Po raz siódmy w ostatnich siedmiu latach w finale PGNiG Pucharu Polski naprzeciw siebie stanęły drużyny Orlen Wisły Płock i Vive Tauron Kielce. Siódemka nie okazała się jednak dla Nafciarzy szczęśliwa, ponieważ w lublińskiej Hali Globus po raz kolejny to kielczanie okazali się lepsi i krajowy puchar zgarnęli już dziewiąty raz z rzędu.

Początek finału to sporo nerwowości i niedokładności. Wszak wynik 2-2 w 10. minucie jest tego najlepszym dowodem. Remis (7-7) utrzymywał się jeszcze sześć minut później. Dwie bramki Jose Guilherme de Toledo sprawiły jednak, że to płocczanie wygrywali 9-7. Następnie pięć skutecznych – i zaskakujących Rodrigo Corralesa – rzutów oddali kielczanie, dzięki czemu odwrócili wynik na 12-9. Wiślacy w końcówce pierwszej części gry próbowali zniwelować stratę, ale tuż przed przerwą Krzysztof Lijewski jeszcze podwyższył prowadzenie Vive (16-12).

Pogoń za korzystnym rezultatem nie zaczęła się dla drużyny Piotra Przybeckiego zbyt dobrze, bo właściwie… nie zaczęła się wcale. Wicemistrzowie Polski wciąż byli cztery, a momentami nawet pięć bramek za swoim największym rywalem. W 41. minucie różnica wynosiła już sześć trafień (21-15) i praktycznie niezmieniona utrzymywała się do 50. minuty (26-20). Karol Bielecki i Mariusz Jurkiewicz szybko poprawili ten rezultat na 28-20 i na osiem minut przed końcem sprawa była rozstrzygnięta. Ostatecznie zespół Talanta Dujszebajewa okazał się lepszy o siedem oczek i kosztem Nafciarzy sięgnął po pierwsze trofeum w sezonie 2016/17.

Kolejne starcia – tym razem ligowe – pomiędzy Orlenem Wisłą, a Vive Tauronem rozegrane zostaną w najbliższą środę, 24 maja, o godzinie 18:30 w Płocku oraz trzy dni później o godzinie 14:00 w Kielcach.

Orlen Wisła Płock – Vive Tauron Kielce 24-31 (12-16)

Orlen Wisła Płock: Żytnikow 3, Toledo 7, Wiśniewski 1, Ghionea 2, Racotea 3, Duarte 3, Rocha 4, Daszek 1.

Vive Tauron Kielce: Lijewski 5, Jurecki 8, Zorman 1, Aginagalde 3, Djukuć 2, Bielecki 3, Reichmann 1, Strlek 4, Jachlewski 1, Bombac 2, Jurkiewicz 1.

Wykluczenia: Piechowski, Pusica, Wiśniewski (x2), Ghionea, Tarabochia, Mihić (x2), Toledo, Żytnikow – Jurecki, Zorman, Bombac, Jachlewski, Chrapkowski (x2), Kus.