Młodzi Nafciarze w blasku złota!

W decydującym meczu rozgrywanego w Płocku turnieju Final Four juniorzy Orlen Wisły pokonali Siódemkę Miedź Legnica 28-26 i tym samym po raz trzeci z rzędu zostali najlepszą młodzieżową ekipą w kraju!

Zanim jednak podopieczni Bogdana Janiszewskiego oraz Roberta Jankowskiego przystąpili do rywalizacji o złoto, w piątkowym półfinale musieli uporać się z zespołem UKPR Agrykola Warszawa. Płoccy szczypiorniści stanęli na wysokości zadania, pewnie zwyciężając 40-28. Co prawda początek był dość wyrównany, bowiem w 12. minucie był remis (8-8), ale już sześć minut później gospodarze po raz pierwszy odskoczyli na dystans trzech trafień (13-10). Po wyprowadzeniu kolejnych trzech ciosów (16-10) Nafciarze na dobre przejęli kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Do przerwy prowadzili 20-15, natomiast po zmianie stron nie pozostawili rywalom złudzeń i znakomitym stylu zameldowali się w finale.

Z kolei w drugim, a chronologicznie pierwszym, starciu 1/2 finału Siódemka Miedź Legnica po zaciętej rywalizacji pokonała po rzutach karnych SPR Wybrzeże Gdańsk 28-27.

W sobotę przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcia. Jako pierwsi na parkiet wybiegli przegrani z par półfinałowych – Wybrzeże oraz UKPR Agrykola. W finale pocieszenia minimalnie lepsi okazali się zawodnicy z Gdańska (37-36) i to oni wywalczyli brązowe krążki.

Po przystawce, przyszedł czas na danie główne, czyli finałowe starcie Orlen Wisły z Siódemką Miedź Legnica. Co ciekawe, oba zespoły mierzyły się ze sobą w finale mistrzostw Polski juniorów przed dwoma laty. Wówczas górą byli płocczanie.

Początek sobotniej batalii o złoty medal nalezał do gospodarzy, którzy za sprawą Krystiana Wołowca szybko objęli dwubramkowe prowadzenie (2-0). W 8. minucie zaliczka Nafciarzy sięgnęła już trafienia (6-3), lecz w niespełna sześć minut rywalom udało się zniwelować straty (7-7). Kolejny fragment stał pod znakiem wymiany ciosów z obu stron. Najpierw Wiślacy ponownie odjechali na trzy “oczka” (11-8), ale i tym razem dali się dogonić (11-11). Co więcej, z biegiem czasu to goście zaczęli przejmować inicjatywę, w pewnym momencie osiągając dwubramkową przewagę (14-16). Po stojącej na dość wysokim poziomie pierwszej połowie Orlen Wisła minimalnie przegrywała 16-17.

Druga odsłona zaczęła się od szybkiego ciosu ze stronu legniczan i trafienia na 16-18. Chwilę później przyjezdni powinni po raz pierwszy w tym meczu prowadzić trzema bramkami, ale w pojedynku sam na sam lepszy okazał się Miłosz Kujawa. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze i pięć minut po zmianie stron rywale dopięli swego (17-20). Z każdą kolejną minutą sytuacja Nafciarzy komplikowała się coraz bardziej, bowiem cały czas musieli oglądać plecy przyjezdnych. Na niespełna kwadrans przed zakończeniem na tablicy świetlnej widniał rezultat 20-23. W tym momencie sygnał do ataku dał Aleksander Olkowski. Dzięki jego dwóm trafieniom płocczanie wreszczie złapali kontakt (22-23). Po chwili Damian Woźniak także znalazł drogę do siatki i w 50. minucie był już remis 23-23. W trzymającej w napięciu końcówce gospodarze final four przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Ostatecznie juniorzy Orlen Wisły wygrali 28-26 i po raz trzeci z rzędu wywalczyli tytuł mistrza Polski!

Orlen Wisła Płock – MSPR Siódemka Miedź Legnica 28-26 (16-17)
Bramki: Olkowski 9, Wołowiec 6, Lezja 4, Woźniak 3, Kisiel 3, Ciećwierz 1, Rekosz 1, Tartas 1.

Pozostałe wyniki Final Four:
mecz o 3. miejsce:
SPR Wybrzeże Gdańsk – UKPR Agrykola Warszawa 37-36 (17-21)

1/2 finału:
SPR Wybrzeże Gdańsk – MSPR Siódemka Miedź Legnica 27-28 (12-10, 24-24)
Orlen Wisła Płock – UKPR Agrykola Warszawa 40-28 (20-15)
Bramki: Woźniak 7, Lejza 7, Olkowski 6, Wołowiec 6, Tatras 5, Ciećwierz 4, Kisiel 1, Chabior 1, Koziński 1, Mierzwicki 1, Borowski 1.

Końcowa kolejność tunieju Final Four Mistrzostw Polski Juniorów #Płock 2017:
1. Orlen Wisła Płock
2. MSPR Siódemka Miedź Legnica
3. SPR Wybrzeże Gdańsk
4. UKPR Agrykola Warszawa

W skład mistrzowskiej drużyny Orlen Wisły Płock weszli: Miłosz Kujawa, Wiktor Mysera, Karol Zastawny – Jakub Ciećwierz, Konrad Rekosz, Bartosz Borowski, Mikołaj Tartas, Dominik Mierzwicki, Adrian Pawłowski, Karol Kisiel, Aleksander Olkowski, Krystian Wołowiec, Damian Woźniak, Wiktor Koziński, Mateusz Chabior, Michał Słomczewski, Bartosz Lejza.

Trenerzy: Janiszewski Bogdan, Jankowski Robert
Fizjoterapeuta: Lipiński Kamil

Najlepsza siódemka turnieju: Miłosz Kujawa (Orlen Wisła Płock) – Michał Kowalik (MSPR Siódemka Miedź Legnica), Aleksander Olkowski (Orlen Wisła Płock), Kamil Adamczyk (SPR Wybrzeże Gdańsk), Krystian Wołowiec (Orlen Wisła Płock), Krzysztof Komarzewski (SPR Wybrzeże Gdańsk), Piotr Jarosiewicz (UKPR Agrykola Warszawa).

MVP turnieju: Aleksander Olkowski (Orlen Wisła Płock)
Król strzelców: Piotr Jarosiewicz (Agrykola)
Najlepszy bramkarz: Miłosz Kujawa (Orlen Wisła Płock)