Od nowa zdefiniuje kobiecość?

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Izy Moczarnej – Pasiek pt. „Kobiecość? Próba Re-definicji”. Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 marca o godz. 18 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8).

Kobiecość, jako temat w sztuce czy fotografii, nie jest niczym nowym – istnieje i zmienia się od wieków. O tym, jaka powinna być kobieta oraz czym jest kobiecość, od tysięcy lat mówią nam religie, tradycje, zwyczaje i mody. Z drugiej jednak strony wzorzec ten ulega niepokojącej metamorfozie. Upowszechnia się ujednolicony, wyidealizowany do granic (technicznych) możliwości wizerunek kobiety.

Ten specyficzny, „photoshopowy” wzorzec prezentuje kobiecość jako idealne piękno, wieczną młodość oraz nigdy niekończącą się szczęśliwość. Komputerowo przetworzone, wygładzone do ostatniej zmarszczki, absolutnie doskonałe i absolutnie nieprawdziwe „kobiety” stają się modelem, do którego miliony kobiet na świecie usiłują dopasować siebie i swoje życie. Ofiarami owej idealizacji są kobiety w każdym wieku, które starają się, za wszelką cenę, dorównać ideałowi. Jest to dla nich źródłem wielu bolesnych doświadczeń, frustracji, a często chorób.

Wystawa fotograficzna „Kobiecość? Próba Re-definicji” nie pokazuje niczego rewolucyjnego. Pragnie jedynie odczarować ów wzorzec, wzbogacić go o elementy realnego życia oraz pokazać, że kobiecość jest piękna zawsze – gdy jest prawdziwa. Przybierać może ona różne formy – od szczupłej blondynki z obiema piersiami do grubej szatynki tylko z jedną.

Wystawa składa się z ośmiu portretów kobiet, których wizerunki nie zostały udoskonalone w żaden sposób. Każda z nich prezentuje, w formie werbalnej i fotograficznej swoją opowieść o tym czym kobiecość jest ich zdaniem. Opowieści te są bardzo różnorodne. Dokładnie tak samo jak różnorodna, a w tej różnorodności piękna jest sama kobiecość.

Ekspozycję będzie można oglądać do 7 maja 2017 roku w godzinach pracy Domu Darmstadt tj. pon. – pt. 8.00 – 16.00.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki przypomina o darmowej aplikacji „MiastO!Żyje” gromadzącej informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych odbywających się w Płocku, dostępnej w sklepach Google Play i AppStore.