Wejść w nowy sezon w gwiazdorskiej obsadzie

Już w najbliższą niedzielę, 26 lutego, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zaprasza na pierwszy tegoroczny koncert chopinowski. O godzinie 14 w sali koncertowej pałacu wystąpią goście z zagranicy oraz wspaniały polski aktor – Wiktor Zborowski. 

Podczas inauguracji sezonu koncertowego 2017 przy fortepianie zasiądzie Hartmut Schneider, niemiecki pianista, który od najmłodszych lat zdobywał nagrody zarówno w konkursach ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w Staatliche Hochschule für Musik Stuttgart. Muzyk występował w wielu krajach Europy jako kameralista i solista. Niejednokrotnie nagrywał utwory solowe i kameralne dla niemieckiego radia. Międzynarodowe uznanie zdobył, występując ze śpiewakiem Hermannem Preyem. Do 2005 roku był wykładowcą w Hochschule für Musik w Trossingen, potem otrzymał posadę profesora fortepianu w Hochschule für Musik w Detmold, gdzie uczy do dziś. Na sannickiej scenie towarzyszyć mu będzie wiolonczelista Reinhard Latzko. Muzyk, który w latach 1987-2003 był liderem sekcji wiolonczel w Sinfonieorchester des Südwestfunks. W latach 1988-2005 prowadził klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei (Szwajcaria). Jest laureatem ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursów (m. in. w Genewie, Wenecji). Prowadzi kursy muzyczne w Austrii, Niemczech, Francji, Holandii Hiszpanii, Chorwacji, Polsce, Korei oraz Szwajcarii.

Obok muzyków na scenie wystąpi znany polski aktor – Wiktor Zborowski. To jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. W 1973 ukończył PWST w Warszawie. Grał w wielu warszawskich teatrach, jak: Narodowy, Ateneum, Kwadrat, a także w Teatrze Muzycznym Roma. Na ekranie zadebiutował w jednym z odcinków „Czterdziestolatka” pt. „Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie”. Rola Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji „Ogniem i mieczem” zachwyciła nie tylko widzów, ale i krytyków filmowych. W roku 2003 okazał się być doskonałym Wikingiem Tłumaczem w kolejnej superprodukcji Jerzego Hoffmana „Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem”. Pamiętamy jego świetne role z „Siekierezady” czy „Złota dezerterów”. Wiktor Zborowski występował też w Teatrze Telewizji oraz wielu polskich serialach – między innymi w „Klanie”, „Przeprowadzkach”, „13 posterunku”, czy „Kryminalnych”. Wybitne kreacje w słuchowiskach zaowocowały nagrodą Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia i Telewizji.

Po koncercie tradycyjnie odbędzie się wystawa malarstwa. Tym razem będą to prace Eleny Danilenko. Artystka najchętniej maluje kwiaty i martwą naturę, ale też pejzaże i portrety. Obrazy wychodzące spod jej ręki rwą oczy żywymi, naturalnymi barwami. Olej, akwarela czy akryl to wdzięczne środki do pokazywania piękna natury. Prace Danilenko są proste w przekazie i dzięki temu nie dają poczucia sztuczności przekazu. Artystka jest z pochodzenia Rosjanką, ale od 15 lat mieszka i tworzy w Płocku. Wiele jej obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach Rosji, Finlandii, Niemiec, Kanady i Polski.
Elena Danilenko jest absolwentką malarstwa i konserwacji dzieł sztuki oraz wydziału historii sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu. Pracowała w Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu, gdzie była konserwatorem tkanin historycznych.

Bilety na koncerty można rezerwować w zakładce Bilety na stronie internetowej Pałacu w Sannikach.

Fot. Materiały prasowe organizatora.