Moneta, Noc Cygańska i mnóstwo innych atrakcji. Plany IX Jarmarku Tumskiego

We wtorek, 1 lutego, w Muzeum Żydów Mazowieckich gdzie właśnie zaczęło funkcjonować Biuro Jarmarku Tumskiego – odbyła się pierwsza konferencja prasowa – dotycząca dziewiątej edycji wydarzenia w Płocku. Najbliższy Jarmark Tumski odbędzie się między 2 a 4 czerwca.

Z płockimi dziennikarzami spotkali się prezydent Andrzej Nowakowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski, zastępca dyrektora Muzeum Mazowieckiego Tomasz Kordala oraz ambasador Jarmarku Tumskiego – Bohdan Kowalczyk. Po krótkim podsumowaniu ubiegłorocznej edycji Jarmarku, prezydent Płocka przybliżył plany organizacyjne płockiego święta kolekcjonerów.

Dziewiąty Jarmark Tumski, jak każdego roku, zlokalizowany będzie w obrębie płockiego Starego Miasta. Plac Nowy Rynek, ulica Tumska, Plac Narutowicza, ulica Grodzka i Starówka zostaną podzielone na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, dziecięcą, historyczną oraz militarną przeznaczoną jedynie dla grup rekonstrukcyjnych. W tym roku bowiem organizatorzy wprowadzili zakaz sprzedaży i wystawiania przedmiotów, które nawiązują ideologicznie do totalitaryzmu. W tym roku, jak i w latach poprzednich będzie ukazywała się gazeta z każdego dnia Jarmarku – ” Kurier Tumski”. Zostanie także wybita moneta okolicznościowa, ściśle związana z historią naszego miasta. Organizatorzy spodziewają się, że do Płocka przyjedzie około 500 wystawców z całej Polski.

Radosław Malinowski, dyrektor POKiS, poinformował o rozpoczęciu pracy przez Biuro Jarmarku Tumskiego, które od 2 lutego do 5 maja będzie przyjmowało zgłoszenia wystawców zainteresowanych wzięciem udziału w wydarzeniu. Karty zgłoszenia, a także regulamin i cennik opłat za stoiska, są dostępne na stronie internetowej Jarmarku. Cena promocyjna za stoisko to na razie 200 zł – obowiązuje tylko do końca lutego. Z każdym kolejnym miesiącem, osoby chcące wystawić się w jednej z jarmarkowych stref, będą musiały zapłacić więcej. Biuro jarmarkowe czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00 (więcej informacji na temat pracy Biura jest dostępnych na oficjalnej stronie imprezy, w zakładce „Kontakt”).

Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki zapowiedział również kilka wydarzeń, które odbędą się podczas IX Jarmarku Tumskiego – w tym Noc Cygańską (3 czerwca), Dzień Dziecka (4 czerwca) czy planowany zlot pojazdów historycznych.

Tomasz Kordala, przybliżył szczegóły na temat dwóch planowanych wystaw, które można będzie zwiedzić w pierwszy weekend czerwca w obrębie Jarmarku. Obie wystawy zorganizowane będą z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły. Pierwsza składać się będzie z niezwykłych krajobrazów, autorstwa płockich fotografów, przedstawiających najdłuższą polską rzekę. Druga natomiast, zatytułowana „Ludzie Wisły”, oparta będzie na archiwalnych zdjęciach osób, których życie związane jest z Wisłą (m.in. rybacy, żeglarze, wędkarze).

Bohdan Kowalczyk, ambasador Jarmarku oraz prezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskiej i Prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonera) opowiedział dziennikarzom o znakomitej opinii polskiego środowiska kolekcjonerskiego na temat płockiej imprezy. Kowalczyk zaznaczył, że Jarmark Tumski jest jednym z najlepszych wydarzeń tego typu w całej Polsce.

Organizatorami imprezy są: Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Partnerzy wydarzenia: Książnica Płocka, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Agencja Rewitalizacji Starówki.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki oraz POKiS