Gwałt na pierwszej randce. Zaprotestuj tańcem! [FOTO]

Niewielu osobom należy już tłumaczyć czym jest akcja Nazywam się Miliard – One Billion Rising, która w Polsce cyklicznie odbywa się od 2013 roku. Płock także rokrocznie przyłącza się do międzynarodowej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet. W minioną sobotę w Studio Tańca Fame odbyła się pierwsza próba wspólnego tańca.

W 2017 roku hasło, pod którym odbędzie się taniec, brzmi – „Powstań – Zakłóć – Przyłącz się”. A problem, który chcą nagłośnić organizatorki to gwałt na pierwszej randce. Protest w tym roku odbędzie się 14 lutego. W Płocku kobiety i dziewczyny zatańczą tego dnia na lodowisku na Starym Rynku. Początek tańca o godzinie 18. Następnie uczestniczki akcji zastaną zaproszone do Kina za Rogiem, w którym wyświetlony zostanie film ” Triszna. Potrzeba miłości”. Po projekcji obrazu odbędzie się dyskusja na temat przemocy wobec kobiet.

– Akcja ma na celu zjednoczenie kobiet, poczucie wspólnej solidarności i wyzwolenie emocji poprzez taniec – pomimo tego – że jest kampania związana z bardzo poważnym tematem – tłumaczy Monika Mioduszewska – Olszewska, organizatorka akcji w naszym mieście.

Przygotowania do płockiego tańca rozpoczęły się w minioną sobotę w Studio Tańca Fame. Następna próba odbędzie się 8 lutego o godzinie 20. Warsztaty taneczne prowadzi Małgorzata Staniszewska, instruktorka tańca i założycielka Studia. Każda osoba, która chce przyłączyć się do wspólnego protestu może przyjść na próbę. Najważniejszy jest jedna taniec na Starym Rynku – mogą wziąć w nim udział wszyscy – którzy chcą zaprotestować przeciwko przemocy.

Jeżeli zatem nie uda wam się dotrzeć na próbę w Studio Tańca, nic straconego, przyjdźcie 14 lutego o godzinie 18 na płocką Starówkę i zatańczcie na lodowisku, solidaryzując się z kobietami na całym świecie.

Fot. Anna Monika Chyła