Polska wygrywa, Corrales i Mihić grają dalej!

21 i 22 stycznia rozegrane zostały mecze 1/8 finału Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn we Francji oraz spotkania reprezentacji, którym nie udało się zająć miejsc 1-4 w fazie grupowej turnieju.

Z pojedynków, które powinny zainteresować płockich kibiców o awans do ćwierćfinału mundialu walczyli: Rosjanie (Dmitrj Żytnikow) ze Słoweńcami, Brazylijczycy (Jose Guilherme de Toledo) z Hiszpanami (Rodrigo Corrales) oraz Chorwaci (Lovro Mihić) z Egipcjanami. Dalej przeszli jedynie Hiszpanie i Chorwaci, którzy zmierzą się ze sobą w 1/4 finału. Oznacza to, że w półfinale mistrzostw na pewno znajdzie się jeden z zawodników Orlen Wisły Płock.

Natomiast Polacy, którzy znaleźli się w gronie przegranych walczących o miejsca 17-21, pokonali w sobotę Tunezyjczyków i w poniedziałek o godzinie 20:00 zmierzą się z Argentyńczykami. Dzień później – o godzinie 20:45 – Corrales postara się zatrzymać Lovro Mihicia i jego kolegów.

1/8 FINAŁU
Rosja – Słowenia 26:32 (15:13)

Rosjanom osłabionym brakiem Pawła Atmana i Siergieja Gorboka pary starczyło na około 40 minuty. Później Słoweńcy w ciągu pięciu minut zbudowali pięciobramkową przewagę, której nie mogli już roztrwonić. Dmitrij Żytnikow ponownie nie zachwycił. Oddał sporo, bo aż 7 rzutów, ale do bramki rywali trafił tylko 3 razy (43%). Do tego dorobku dołożył 3 asysty, miewał więc lepsze występy na tych mistrzostwach.

Brazylia – Hiszpania 27:28 (18:16)

Bardzo długo wydawało się, że może dojść do sensacji. Brazylijczycy na prowadzeniu byli jeszcze w 52. minucie, ale w końcówce chyba nie wytrzymali presji. Od początku Jose Guilherme de Toledo grał… tak sobie. O dziwo inaczej niż w poprzednich spotkaniach nie rzucał jak szalony (najmniej rzutów w grupie – 9). Tym razem oddał tylko 5 rzutów i 60% z nich zamienił na bramki. To najwyższa skuteczność, jaką udało mu się osiągnąć we Francji. Do tego dołożył 3 asysty. W ekipie Canarinhos w sobotę lepiej radzili sobie inni, ale pomimo odpadnięcia w 1/8 finału gracz wicemistrzów Polski turniej może zaliczyć do udanych. Jak na razie to samo można powiedzieć o postawie Rodrigo Corralesa, który w starciu drużyną Washingtona Nunesa bronił na lepszym procencie od Gonzalo Pereza de Vargasa (40% do 18%). Golkiper płockiego klubu odbił tylko 2 piłki więcej od golkipera FC Barcelony Lassa, ale na jego bramkę zawodnicy z Ameryki Południowej rzucali rzadziej.

Chorwacja – Egipt 21:19 (13:7)

Najmniejszych problemów nie mieli Chorwaci z ograniem trzeciej drużyny grupy D. W przerwie podopieczni Żelijko Babicia mogli nawet zastanawiać się jakim cudem Egipcjanie z niej wyszli, lecz w drugich trzydziestu minutach gracze z Afryki znacznie zmniejszyli stratę i napędzili rywalom trochę strachu. W drużynie faworytów tego pojedynku szczególnie dobrze prezentował się – nie pierwszy raz na tych mistrzostwach – rozgrywający Luka Cindrić z Vardaru Skopje (5/9 i MVP). Lovro Mihić występ w 1/8 finału MŚ może wpisać sobie do CV, ale będąc na parkiecie nieco ponad 13 minut nie udało mu się w żaden sposób zapisać w statystykach.

PUCHAR PREZYDENTA – O MIEJSCA 17-21
Polska – Tunezja 28:26 (15:11)

Dwóch Nafciarzy nie zagrało przeciwko Tunezyjczykom. Macieja Gębalę wyeliminował uraz, a Adam Morawski wobec dobrze dysponowanego Adama Malchera (MVP) nie podniósł się z ławki rezerwowych. Najlepszy strzelec biało-czerwonych Michał Daszek tym razem nie zdobył największej ilości bramek (to udało się Przemysławowi Krajewskiego – 8/11), ale wszystkie cztery próby zamienił na trafienia (4/4) i dołożył do nich 2 asysty. 6 ostatnich podań zapisał na swoim koncie Tomasz Gębala, który pod tym względem wciąż jest najlepszy w kadrze Talanta Dujszebajewa. Lewy rozgrywający nie rozpoczął meczu najlepiej i pierwszą bramkę zdobył dopiero po oddaniu czwartego rzutu, a ostatecznie wykorzystał jeszcze dwa kolejne (3/6). 50% skuteczność to zresztą jego turniejowe maksimum.

STATYSTYKI NAFCIARZY:
Jose Guilherme de Toledo – 47:19 – 3/5 (60%) – 3 asysty – 2 minuty kary
Dmitrij Żytnikow – 55:19 – 3/7 (43%) – 3 asysty
Adam Morawski – nie grał
Michał Daszek – 46:10 – 4/4 (100%) – 2 asysty
Maciej Gębala – nie grał z powodu kontuzji
Tomasz Gębala – 38:22 – 3/6 (50%) – 6 asyst
Rodrigo Corrales – 30:11 – 6/15 obronionych (40%)
Lovro Mihić – 13:14