Wydarzenia mijającego 2016 roku. Przeżyjmy to jeszcze raz…[FOTO]

image_pdfimage_print

Dziś, 31 grudnia, pożegnamy 2016 rok – czas zatem na małe podsumowanie. Czym żyli płocczanie, na jakich wydarzeniach skupiali się nasi Czytelnicy w ciągu minionego roku? Które z informacji na stronach Dziennika Płockiego wzbudziły najwięcej emocji? Oto telegraficzny skrót wiadomości roku 2016, które bardzo chętnie czytaliście. Zatem – przeżyjmy to jeszcze raz…

W styczniu odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, hasło które przyświecało wydarzeniu brzmiało „Mierzymy wysoko”. I jak widać po zebranej kwocie, płocczanie wzięli sobie to do serca. Sztab w Orlen Arenie pracował ciężko przez cały dzień. Ale nikt nie narzekał. Po przeliczeniu kwoty okazało się, że padł rekord. W puszkach wolontariuszy znalazło się 200 tys 474 zł i 59 gr. Brawo!

Walentynki na Starym Rynku. Były piosenki o miłości, były tańce w gorących rytmach, była ławeczka zakochanych, były konkursy związane z miłością, byli młodzi patrioci, którzy kochają Polskę, byli też przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji – ci z kolei rozdawali ciasteczka w kształcie serc, bo kochają demokrację. W niedzielę, 14 lutego płocka starówka opływała w różnej wielkości serca, które wyrażały miłość bardzo szeroko pojętą…

W niedzielę 22 lutego już po raz trzeci na scenie płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego stanęli politycy, dyrektorzy, dziennikarze i działacze społeczni aby zagrać jeden taki spektakl w roku czyli Szopkę Noworoczną. Cel był szczytny, jak zwykle, tym razem dochód z biletów-cegiełek w całości został przekazany na pomoc dwóm chorym dziewczynom.

Na początku marca na sklepowych półkach w naszym mieście pojawił się napój energetyczny Wisła Energy Drink. Produkt skierowany – w głównej mierze do płockich kibiców – trafił jednak do bardzo szerokiej rzeszy klientów. Napój energetyczny Wisła Energy Drink to oficjalny produkt Wisły Płock, który był nowością na lokalnym rynku. Jego producentem jest Krynica Vitamin SA – obecnie największa tego typu firma na rynku, obsługująca renomowane marki. Dystrybutorem napoju jest z kolei ABJPoster.pl. Od początku sprzedaży napój cieszy się nie słabnącą popularnością.

Pod koniec lutego dla ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego Fundacja Grupy PERN przyznała darowiznę finansową w wysokości 400 tys. zł na renowację Kaplicy Królewskiej, w płockiej Bazylice Katedralnej. – Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w przywróceniu dawnej świetności największej nekropolii Piastów, gdzie są pochowani m.in. władcy Polski: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty – tłumaczył wtedy Igor Wasilewski, prezes Zarządu firmy.

Polski, niepełnosprawny maratończyk Janusz Radgowski wyruszył w poniedziałek 2 maja z Seattle w Stanie Waszyngton, aby pokonać pierwszy odcinek trasy czyli 31 kilometrów, i zakończyć dzień w Klahanie. To był dopiero początek wyzwania jakie postawił przed sobą maratończyk. Supermaraton „Pacific-Atlantic Wózkiem aktywnym przez USA” to pierwszy tego typu wyczyn w skali światowej. A jednak Janusz Ragdowski podjął wyzwanie.Wyruszył 2 maja, aby zakończyć trasę 27 września. Miał do pokonania trasę 5007 km z Seattle w stanie Waszyngton do Lewes w stanie Delaware. Cała trasa została podzielona na prawie 150 etapów – od 10 do 50 kilometrów każdy. Miał do przejechania 12 Stanów Ameryki.

Pierwszomajowy wieczór w płockim amfiteatrze był na pewno jednym z najzabawniejszych w tym roku. Co chwila rozbrzmiewały salwy śmiechu i gromkie brawa, przechodzące chwilami w owacje. Zanim zaczęła się zasadnicza część imprezy, ze sceny witał gości Tomasz Marciniak z kabaretu Nowaki. – Cała Polska dziś państwu zazdrości, zobaczycie program jako jedyni – nawiązywał do tego, że Płocka Noc Kabaretowa, po raz pierwszy nie została pokazana na żywo w TVP2, na co wielu Polaków liczyło. – Monika Olejnik o nas mówiła i w Sejmie też o nas mówili, no a teraz jesteśmy w podziemiu i rozejrzyjcie się po sąsiadach, warto poznać tych ludzi, bo być może spotkamy się w więzieniu – ciągnął dalej swój żart, który uderzał w decyzję rządzących telewizją publiczną.

Nie zawiódł nikt ani zawodnicy, ani kibice, ani Zarząd Wisły Płock. To było wielkie święto. Płock przybierając niebiesko -biały kolor stał się „stolicą” piłki nożnej. Trudno opisać euforię, radość i wzruszenie, które w piątek, 20 maja, zawładnęły naszym miastem. Na ten mecz czekali wszyscy. A w ciągu ostatnich dni Płock zmienił barwy. Wszędzie można było zobaczyć plakaty zapraszające na pierwszy mecz 32 kolejki 1 ligi, otwierający zmagania piłkarzy w tej serii gier. Był on jednocześnie ostatnią przeszkodą Nafciarzy do ekstraklasy. Bilety na mecz sprzedawały się jak przysłowiowe gorące bułeczki. Aż w końcu w piątek przyszła upragniona godzina 18. I…Wisła Płock rozgromiła wręcz Zawiszę Bydgoszcz, kończąc mecz wynikiem 5:0. Zapewne takiego wyniku nie spodziewał się nikt. – To był pogrom. Nasi grali po prostu rewelacyjnie. Tyle emocji, że aż łzy w oczach stawały – mówił nam jeden z kibiców. – Wróciliśmy na piłkarskie salony – wtórował mu kolega. Stadion wrzał emocjami. Facebook „oblepiły” zdjęcia oznajmiające, że „Nasi” są w ekstraklasie” – tak wówczas pisaliśmy o tym wydarzeniu.

W poniedziałkowy wieczór, 23 maja, w NovymKinie Przedwiośnie zaproszeni goście mogli po raz pierwszym na dużym ekranie obejrzeć film „Kochaj”. Kilka scen do obrazu było nakręcanych w Płocku. Nasze miasto wówczas odwiedziły aktorki, które grały główne role: Małgorzata Kożuchowska, Olga Bołądź i Magdalena Lamparska.

Pod koniec maja, a dokładnie 23 – kibice płockich szczypiornistów pożegnali trenera Manolo Cadenasa. Hiszpański szkoleniowiec opuścił nasze miasto i klub. Podczas pożegnania w Orlen Arenie były łzy wzruszenia i owacje na stojąco. Cadenasowi dziękowali dziękowały – za pracę w płockim klubie – kibice, władze oraz sympatycy SPR Wisły Płock.

Pod koniec maja Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Małachowskiego otrzymało wiadomość, że płocka szkoła wraz ze szkołą z Anglii (Colchester Royal Grammar School) wygrały organizowany przez Genewę konkursu BEAM LINE FOR SCHOOLS 2016 CERN z pracą na temat: „Pyramid Hunters”. Projekt uczniów Małachowianki dotyczył sprawdzenia możliwości użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid. Zespół złożony z 7 uczniów: Ewy Pijus, Kamili Komorowskiej, Małgorzaty Trojanowskiej, Kamila Krakowskiego, Kamila Szymczaka, Witolda Jóźwiaka oraz Bartosza Gutowskiego, którzy pracowali pod czujnym okiem dr hab. Janusza Kempy pokonał aż 149 zespołów z całego świata.

Przed Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku zgromadziło się w sobotę, 11 czerwca, kilka tysięcy wiernych aby pożegnać obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który nawiedził naszą diecezję czyli 248 parafii. Uroczystość miała charakter dwuwymiarowy. 25 lat temu, podczas czwartej pielgrzymki do Polski, nasze miasto odwiedził Jan Paweł II. Poza tym, że w uroczystej mszy polowej wzięło udział tysiące wiernych, zgromadziła ona przedstawicieli duchowieństwa z nuncjuszem papieskim w Polsce arcybiskupem Celestino Migliore na czele, parlamentarzystów z naszego okręgu, władze miasta Płocka, władze powiatu płockiego oraz przedstawicieli parafii płockiej diecezji.

19 czerwca gościł w naszym mieście prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który uczestniczył w obchodach 40. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku. Wydarzenie było nagłaśniane w mediach ogólnopolskich i lokalnych.

W pierwszy weekend lipca odbyła się 11. edycja Reggaelandu. Największymi gwiazdami mijającego roku, podczas tego festiwalu okazał bośniacki zespół Dubioza Kolektiv oraz Kamil Bednarek.

W środę, 20 lipca, na Starym Rynku władze naszego miasta oraz mieszkańcy przywitali młodzież z dziesięciu krajów, która od Płocka zaczęła świętować Światowe Dni Młodzieży. W diecezji płockiej gościli młodzi ludzie z Francji, Włoch, Gruzji, Irlandii, Ukrainy, Hiszpanii, Singapuru, Armenii, Brazylii i Białorusi. Najliczniejszą grupą, która rozpoczęła swoją pielgrzymkę do Krakowa od naszego miasta, była wesoła grupa młodzieży z Włoch.

Ostatni weekend lipca wypełniła Płock muzyka rodem z…kosmosu czyli 11. edycja Audioriver, który pod względem frekwencyjnym pobił rekord. Nikogo już nie zdziwił fakt, że Audioriver ściągnął do Płocka tłumy festiwalowiczów tak z Polski jak i z zagranicy. Bogaty line-up, tłumy na plaży, imprezy towarzyszące – to wszystko sprawia, że festiwal od lat ma nie powtarzalną atmosferę. I wszystko wskazuje na to, że największa impreza, na której króluje muzyka elektroniczna, zmierza w kierunku rozwoju. Audioriver to już marka.

7 sierpnia z kolei Płock stał się polską stolicą hip-hopu. Ten festiwal w kolei rozwija się w błyskawicznym tempie. A więc właśnie Hip-Hop Płock. Trzy słowa, krótkie „hasło”, zwrot, ale Polska już wie, że miasto Płock na hip-hopowo-festiwalowej mapie warto nie tylko zaznaczyć. Potwierdza to frekwencja, która z roku na rok rośnie, przez co na pewno motywuje organizatorów do ciągłej pracy i rozwoju imprezy. Szacunkowo przez dwa  festiwalowe dni przewinęła się pięciocyfrowa liczba uczestników, co oczywiście było  rekordem Polish Hip-Hop Festiwal.

Na początku września rekordową liczbą czytelników przyciągnął artykuł „Jak Orlen zakpił z mieszkańców Płocka?”.
Chodziło wówczas o najnowszą kampanię PKN Orlen, którą nazwano „Lubię Płock”. Akcja promocyjna polegała na  obniżeniu ceny paliwa na stacjach Orlenu o 10 groszy. Z płocczanami wtedy solidaryzowała się cała Polska.

Prawie dwa i pół tysiąca motocykli to był rekord, który został pobity podczas 5 edycji Zakończenia Sezonu Motocyklowego w Płocku. 10 września przed Orlen Areną rządziły hondy, jamahy, suzuki, kawasaki, BMW i wiele, wiele innych marek jednośladów.

Jagiellończycy świętowali 110-lecie swojej szkoły 25 września. – Sto dziesięć lat temu polski filozof Kazimierz Twardowski pisał – „Polska to jest wielka rzecz, a jedną z tych rzeczy jest polska szkoła” – mówił, witając absolwentów i gości dyrektor płockiej Jagiellonki Mirosław Piątek.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w czarnym marszu w Płocku, który odbył się 3 października. Protestów na taką skalę w Polsce jeszcze nie było. W ponad 110 polskich miastach kobiety i mężczyźni w poniedziałek – „czarny poniedziałek” wyszli na ulice aby zaprotestować przeciwko możliwemu zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji.

26 października w Płocku zaczęła obowiązywać Strefa Płatnego Parkowania, w związku z czym ruszyło także pobieranie opłat za parkowanie w specjalnie wyznaczonych miejscach w centrum miasta. SPP budzi wiele kontrowersji. Ma także swoich zagorzałych przeciwników, ale także całe rzesze zwolenników.

Po raz pierwszy w historii – najpierw Petrochemii, obecnie Orlenu odbył się protest mieszkańców wymierzony w spółkę. 25 października, setki osób przeszło ulicami Płocka skandując hasła „Więcej tlenu mniej benzenu”, „Przyjacielu trucicielu”, „Co z naszym zdrowiem, niech Orlen odpowie”, „Chcemy taniej benzyny, a nie darmowy benzen” czy „Chodźcie z nami mieszkańcami”. Pomysł protestu pn. „Orlen – przestań truć” pojawił się pod koniec września. Na Facebooku organizatorzy manifestacji utworzyli wydarzenie pod taką samą nazwą. W dyskusję włączyli się nie tylko mieszkańcy Płocka ale całego powiatu. Temat podjęły media, nie tylko lokalne ale także ogólnopolskie. Wszystko zaczęło się od smrodu i uciążliwości zdrowotnych, które miały miejsce 21 i 22 września – zdarzenie zbiegło się w czasie z prowadzonymi na terenie płockiego kombinatu remontami kilku instalacji. Po proteście wyraźnie dało się odczuć, że władze Orlenu chcą dialogu z mieszkańcami miasta. Za pośrednictwem mediów informują płocczan, o tym co spółka robi pod kątem Ochrony Środowiska.

Budowa obwodnicy rusza pełną parą – pisaliśmy 15 listopada. – W związku z budową II etapu obwodnicy Płocka – od czwartku, 17 listopada – na ulicy Bielskiej oraz ulicy Jędrzejewo wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu – informował zespół ds. medialnych Urzędu Miasta Płocka. Po dotacji, którą Urząd Miasta Płocka otrzyma od Unii Europejskiej za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego obwodnica zostanie ukończona w sierpniu 2018 roku. Jest to przełomowa inwestycja w historii miasta Płocka.

W listopadzie dwa płockie chóry z prestiżowego festiwalu w USA przywiozły złote medale. – Zdobyliśmy dwa złota! Vox Singers i Positive Vibrations wygrały swoje kategorie – pop i jazz. A ja osobiście specjalną nagrodę dla dyrygenta za inspirowanie chórzystów i najlepszy kontakt z publicznością. Nie mogę w to uwierzyć. Szczegóły wkrótce. Płock – dziękujemy Wam za wsparcie i kciuki – donosił z Ameryki na swoim facebookowym profilu Robert Majewski. Vox Singers – chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki i kwartet wokalny Positive Vibrations zaśpiewały na jednym z najbardziej prestiżowych amerykańskich konkursach chóralnych „Golden State Choral Trophy” w kalifornijskim Monterey, niedaleko San Francisco. Festiwal odbywał się w dniach 20-24 listopada 2016 roku.

17 grudnia po raz pierwszy w naszym mieście rozbłysnęły Ogrody Światła, które przyciągnęły tłumy. W sobotni wieczór na Placu Narutowicza zrobiło się barwnie i świątecznie. Uruchomiona została iluminacja świetlana, tworząc tym samym kolorowy labirynt. Z ponad 10 tysięcy różnobarwnych lampek powstały grzyby, zegar, królik w kapeluszu, kula i kilkanaście innych instalacji. Na ścianach sądu „tańczyły” wesoło wyświetlane płatki śniegu. Temu wszystkiemu towarzyszyła muzyka, która płynęła ze sceny. Była to jedna z wielu imprez, które zaplanowano w akcji „Orlen dla Płocka”.

No i tuż przed świętami, po długi czasie oczekiwania zostały otwarte akwaria w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Akwaria z mnóstwem, kolorowych ryb z całego świata czekają na zwiedzających od 23 grudnia. Była to ważna inwestycja z perspektywy zarówno turystów jak i mieszkańców. Warto zaznaczyć, że zoo cały czas rozwija się harmonijnie i kilka razy w roku można zobaczyć w nim coś nowego. Akwaria na pewno są wisienką na ogromnym torcie płockich atrakcji turystycznych.

Te i ponad 1100 innych wiadomości przeczytaliście na naszych stronach w ciągu 2016 roku. Był to rok, który można zaliczyć do bardzo owocnych pod kątem różnego rodzaju wydarzeń. Jaki będzie ten, który przywitamy za kilka godzin? O czym przeczytacie…? Zapraszamy już od jutra czyli niedzieli 1 stycznia 2017 roku do śledzenia naszej strony www.dziennikplocki.pl oraz naszego fanpega na Facebooku. Do Siego Roku Kochani  😀

Cały nasz zespół redakcyjny dziękuje naszym Czytelnikom za to, że jesteście z nami – dodajecie nam skrzydeł i mobilizujcie do jeszcze większej liczby informacji, które piszemy, abyście byli na bieżąco z życiem Płocka i Powiatu Płockiego 🙂

Fot. Grzegorz Lenkiewicz, Jan Drzewiecki, DR, UMP oraz nasze skromne osoby – Mateusz Lenkiewicz i Lena Rowicka.