Zimno, coraz zimniej! Miejska ogrzewalnia nadal nieczynna

Na dworze niestety robi się coraz chłodniej. Pierwsze mrozy już za nami – może nie siarczyste – jednak wiele osób bezdomnych już odczuło zimową aurę. Okres późno jesienny i zimowy to bardzo ciężki czas dla osób dotkniętych bezdomnością.

W Płocku istnieje miejska ogrzewalnia przy ulicy Otolińskiej 23 ale niestety nie jest jeszcze czynna. A szkoda. W ubiegłym roku ogrzewalnia w Płocku do dyspozycji osób potrzebujących została oddana 16 listopada. W tym roku, póki co, bezdomni skazani są w czasie zimnych nocy na przebywanie w pustostanach, na klatkach schodowych czy dworcu. Przy czym z tych dwóch ostatnich są wypraszani. A w pustostanach panują straszne warunki, często zagrażające życiu.

Na dworze w ciągu dnia już jest bardzo zimno, w nocy jeszcze chłodniej. – Płocka ogrzewalnia ma ruszyć 1 grudnia. Natomiast ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne, w środę 16 listopada odbędzie się narada w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, aby wcześniej ją uruchomić – tłumaczył nam Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza.

Do 1 grudnia jeszcze mnóstwo czasu. Pozostaje mieć nadzieję, że nie dojdzie w tym czasie do znacznego pogorszenia warunków atmosferycznych i życie i zdrowie osób bezdomnych, których niestety przybywa, nie zostanie zagrożone poprzez wychłodzenie. Oby urzędnicy podjęli słuszną decyzję – bo tylko od niej zależy czy dotknięci bezdomnością będą mieli się gdzie się schronić przed mrozem, śniegiem czy zimnym deszczem.

Przypomnijmy. Miejska Ogrzewalnia w Płocku mieści się przy ulicy Otolińskiej 23 w tzw. pałacu cudów. W placówce może przebywać 30 osób. Znajdują się tam jedynie miejsca siedzące. Co bardzo ważne, w ogrzewalni znajduje się aneks kuchenny gdzie bezdomni mogą przygotować sobie posiłek czy zagotować wodę aby wypić gorącą herbatę. Osoby przebywające w ogrzewalni mają do dyspozycji łazienkę. Pomieszczenie przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych.

Apelujemy do mieszkańców Płocka aby w sytuacji kiedy widzą, że osoba bezdomna przebywa w miejscu gdzie jej życie i zdrowie może być zagrożone, aby zgłaszały takie przypadki do Straży Miejskiej lub Policji – służby te na pewno postarają się zaradzić coś aby uchronić te osoby przed wychłodzeniem.

Bezpłatne numery telefonów, które czynne są całą dobą – Straż Miejska – 986 oraz Policja – 997.

Fot. www.pogoda.wp./ Straż Miejska Warszawa.