Jeden mały krok dzieli Mazowsze od podziału statystycznego

Eurostat potwierdza, że decyzja o podziale statystycznym województwa mazowieckiego jest prawie sfinalizowana. Teraz potrzebna jest tylko zgoda Komisji Europejskiej. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż taki podział daje ogromne szanse dla słabiej rozwiniętej części Mazowsza.

Rzeczniczka Eurostatu Tiny Vandewiele potwierdziła, że procedura prawna dotycząca podziału statystycznego naszego województwa jest prawie sfinalizowana. Ostateczną decyzję musi jeszcze podjąć Komisja Europejska. Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Oznacza to, że jest szansa na dotacje unijne z funduszy europejskich po 2020 roku.

O taki podział Mazowsza zabiegał marszałek Adam Struzik oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego. – Znakomita informacja. Eurostat przychyla się do naszych starań o podział statystyczny. Jeśli nie zostałby zmodyfikowany polski podział na regiony statystyczne, tzw. NUTS 2 – Warszawa plus 9 powiatów i reszta województwa – Mazowsze po 2020 roku byłoby statystycznie zbyt bogate, aby móc liczyć na poważne wsparcie z Unii Europejskiej.  Nie ma już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego Mazowsza – komentuje decyzję Eurostatu marszałek naszego województwa.

Należy dodać, że podział statystyczny to zupełnie coś innego niż podział administracyjny. Po statystycznym podziale Mazowsza nasz kraj miałby 17 regionalnych programów operacyjnych, a nie jak dotychczas 16. Zabieganie o taki podział Mazowsza wynikało z tego, że Warszawa i powiaty bezpośrednio z nią sąsiadujące znacznie zawyżają bogactwo regionu. Prawda jednak jest zupełnie odmienna od danych statystycznych, bo reszta Mazowsza jest po prostu biedna w porównaniu do stolicy. Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że już w 2013 roku średnie PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło w regionie ponad 107 proc. unijnej średniej. A po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z funduszy unijnych na rozwój.

O statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwa regiony samorząd Mazowsza zabiegał już od kilku lat. Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 roku przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 roku. Jeżeli Komisja Europejska podejmie pozytywną decyzję w tej sprawie w wyniku podziału statystycznego, Mazowsze zostanie podzielone na dwa regiony. Pierwszy obejmował będzie – Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim czyli powiaty graniczące z Warszawą. Drugą część stanowiły będą pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, do którego należy powiat płocki.