Hojnie i ofiarnie. ‘Ratujmy Płockie Powązki’ po raz siedemnasty

W tym roku na płockich cmentarzach znani płocczanie kwestowali już po raz siedemnasty. Do puszek trafiły pieniądze, które pozwolą na renowację nagrobka Stanisława Pyrowicza – rejenta okręgu płockiego, a później patrona Trybunału w Płocku.

We wtorek, 1 listopada, znani płocczanie stanęli przed płockimi nekropoliami z puszkami, aby wziąć udział w akcji “Ratujmy Płockie Powązki”, którą od lat organizuje płocka Gazeta Wyborcza wspólnie ze Stowarzyszeniem Starówka Płocka. Przypomnijmy. Zeszłoroczny dochód z kwesty pozwolił na wyremontowanie Grobu Rodziny Bronarskich, który stoi na cmentarzu przy ulicy Kobylińskiego.

Tradycją już się stało, że organizatorzy do udziału w akcji zapraszają znanych płocczan. – Bardzo chętnie osoby, do których zwracamy się o kwestowanie, zgadzają się na udział w naszych działaniach. Niektórzy wprost przyznają, że jest to dla nich ogromne wyróżnienie – mówił nam Jerzy Skarżyński, prezes Stowarzyszenia Starówka Płocka. Wśród kwestujących można było zatem spotkać samorządowców, parlamentarzystów, duchownych, dziennikarzy, nauczycieli oraz osoby znane ze swojej działalności w naszym mieście.

– Do tej pory, pomimo niesprzyjającej pogody, udało nam się zebrać ponad 26 tys zł. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i cieszy nas, że tak hojnie i ofiarnie płocczanie oraz ludzie odwiedzający płockie groby przystawali przy kwestarzach, aby wrzucić przysłowiową złotówkę. Jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie wszystkim dziękujemy. Nasza akcja trwa jeszcze dziś [środa – 2 listopada – przyp.red] i liczy się w niej każdy grosik  – dziękował Jerzy Skarżyński. – Może tego nie widać ale przygotowanie kwesty to bardzo duże przedsięwzięcie. Pracuje przy nim cały sztab ludzi i gdyby nie te osoby to nic by z tego nie wyszło. Bardzo, bardzo wszystkim dziękuję za pomoc w organizacji kwesty. Jesteśmy zmęczeni ale i bardzo szczęśliwi – podkreślał Skarżyński.

Z pomysłem odrestaurowania nagrobka Stanisława Pyrowicza do Stowarzyszenia, wystąpili pracownicy PSS Zgoda. Odpowiednio uzasadnili, dlaczego akurat rejent płockiego okręgu powinien mieć odnowiony nagrobek. I tak zapadła decyzja. – Podobnie dzieje się z innymi nagrobkami do renowacji. To płocczanie pokazują nam groby i miejsca, które ich zdaniem powinny być odrestaurowane. Powiem więcej, podczas trwania kwesty ludzie wskazują nam kolejne nagrobki do renowacji. Odnowienie grobu Adama Pankowskiego – bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, który znajduje się w Imielnicy, było też inicjatywą mieszkańców Płocka – mówił z dumą w głosie nasz rozmówca.

Dodamy, że Stanisław Pyrowicz – rejent okręgu płockiego, a następnie patron Trybunału w Płocku, urodził się w 1816 roku w Prusach. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji w Szkole Głównej. Większość życia związany był z Płockiem, gdzie pełnił służbę społeczną. Pyrowicz był jednym z założycieli Stowarzyszenia Spożywczego i Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej “Zgoda”, które powstało w 1870 roku. Państwo Pyrowiczowie w Płocku mieszkali przy ul. Warszawskiej. Mieli dwóch synów: Stanisława oraz Ludwika. Stanisław Pyrowicz zmarł w 1880 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu przy al. Kobylińskiego.

Od samego początku trwania akcji “Ratujmy Płockie Powązki” czyli od 2000 roku, kwestarzom udało się zebrać bez mała 730 tys. złotych – nie licząc obecnej kwoty – bo przecież dzień się jeszcze nie skończył. Dzięki tym funduszom udało się odrestaurować 36 zabytkowych obiektów, w tym 33 nagrobki.