Tajemnicze „Cienie” płockiego fotografa

Spotykamy różne cienie w zależności od: źródła światła, miejsca, pory roku lub dnia, otoczenia. Cienie nie występują bez światła i przeszkód, ale mam wrażenie że żyją własnym życiem, choć tak mocno powiązanym ze światłem i przeszkodą – napisał o swojej wystawie Piotr Statkiewicz, znany płocki fotograf.

Nie bez powodu artysta napisał o cieniach – to one właśnie są głównymi bohaterami wystawy autorstwa Piotra Statkiewicza pn. „Cienie”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 października, o godzinie 18 w Galerii Wisła na I piętrze.

Cienie są obszarami, do których nie dociera światło w skutek obiektu, przeszkody – nieprzepuszczającej światła –  stojącej  na  drodze światła. (…) Formy cieni są czasami bajeczne, zdeformowane, zupełnie niepodobne do obiektu lub obiektów, które je tworzą. Gdy nie widzimy przedmiotu, tworzącego cień, zdarza się, że trudno jest nam odgadnąć co widzimy. Cienie otaczają nas przez cały czas, nawet nocą – powstają od księżyca, świateł ulicznych lub przejeżdżających pojazdów. Szczególnie nocą mają wpływ na naszą wyobraźnię, tak że ogarnia nas lęk lub strach. Z jednej strony są płaskie, dwuwymiarowe jednak w połączeniu z otoczeniem potrafią uzyskać trzeci wymiar – czytamy zapowiedź fotografa do wystawy.

Piotr Statkiewicz jest członkiem Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy oraz Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

zapr1i2cienie-kopia