Piknik, na którym będą goście z całej Europy

W najbliższy weekend Płock zamieni się w „stolicę” Europy, a to za sprawą Pikniku Europejskiego, który jest świętem mieszkańców Płocka oraz jego miast partnerskich. To otwarta, cykliczna impreza masowa służąca popularyzacji idei integracji europejskiej wśród płocczan. Jej termin od początku związany był z datą 9 maja czyli z Dniem Europy.

W trakcie tegorocznej 18. edycji Pikniku Europejskiego obchodzone będą dwa jubileusze – 20-lecie współpracy partnerskiej Płocka i białoruskiego miasta Nowopołock oraz 10-lecie współpracy z Mytiszczi w Rosji.

Imprezie, jak co roku, będą towarzyszyły różnorodne atrakcje dla mieszkańców i gości. Oficjalnie rozpocznie się, w sobotę 7 maja barwną paradą młodzieży ulicami miasta, w której uczniowie płockich szkół zaprezentują swoją aktywność międzynarodową. Parada zakończy się na Starym Rynku, gdzie odbędą się koncerty i prezentacje państw europejskich przygotowane przez płocką młodzież i przedszkolaki. W sobotni wieczór na Stary Rynek odbędzie się też koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Melodie z różnych zakątków Europy zaprezentują soliści: sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha oraz tenor Andrzej Lampert.

W niedzielę, 8 maja mieszkańcy oraz goście obejrzą „Bieg europejski”, który odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega” na stadionie Stoczniowiec.

Płoccy uczniowie będą mogli również wziąć udział w zmaganiach konkursowych, w których nagrodą będzie 15.000 zł na zorganizowanie wycieczki szkolnej. Konkurs będzie przebiegał w czterech punktowanych etapach: plenerowa gra miejska pn. „Europejskie wędrówki” (czwartek 5 maja), parada europejska – przygotowanie prezentacji kraju na Starym Rynku oraz występy sceniczne.

W związku z obchodzonymi jubileuszami współpracy partnerskiej na Starym Rynku pojawi się okolicznościowa wystawa przygotowana we współpracy z Książnicą Płocką. W Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS w CH Atrium Mosty zostanie uczczony jubileusz współpracy z białoruskim Nowopołockiem, prezentując prace plastyczne dzieci z tamtejszej szkoły artystycznej pn. „Barwy Nowopołocka”, a w Domu Darmstadt zaprezentowana będzie wystawa fotograficzna z miasta partnerskiego Mytiszczi pn.„Mytiszczi – miasto, ludzie, wydarzenia”.

Tradycją Pikniku jest impreza klubowa pn. MajUnia, która odbywa się w Ogródku MZOS. W sobotę 7 maja płocczanie i goście będą mogli posłuchać koncertów w ramach Rock Tower, a w niedzielne popołudnie również z Ogródku MZOS.

W tym roku oprócz gości oficjalnych z 12 miast partnerskich Płock powita również Polski Zespół Folklorystyczny „Polonez” z Darmstadt. W związku z realizacją wspólnego projektu wymiany z rodzimym Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” zaprezentuje się on w dniu 7 maja o godz. 17:00 w siedzibie Dzieci Płocka.

Fot. UMP. ( Archiwum Pikniku Europejskiego)