Niedzielny obiad z wolontariuszem

image_pdfimage_print

Płoccy wolontariusze będą spotykać się na niedzielnych obiadach z osobami starszymi, samotnymi, które nie mają rodziny i przyjaciół. Posiłki będą sponsorowane przez płockich restauratorów.

Projekt „Obiad” skierowany jest do 15 mieszkańców Płocka w wieku 65+. Osoby do projektu może zgłaszać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, wolontariusze z płockiego Wolontariatu, mieszkańcy miasta. Można też zgłosić się samemu.

Z każdą osobą zgłoszoną do projektu wolontariusze wspólnie z pracownikiem biura Pełnomocnika ds. Wolontariatu przeprowadzą wywiad środowiskowy, którego celem będzie poznanie sytuacji rodzinnej uczestnika projektu. Rekrutacja do programu będzie prowadzona według kolejności zgłoszeń do czasu wyczerpania limitu uczestników.

Zakwalifikowane osoby będą w każdą niedzielę odwiedzane przez wolontariuszy, z którymi wspólnie będą jadły obiad. – Wolontariusze odwiedzając swoich podopiecznych często mają problem z nawiązaniem bliskiej relacji i potrzeba tych spotkań wygasa – wyjaśnia Beata Olszewska, szefowa płockiego Wolontariatu. – Rozmowa przy niedzielnym obiedzie zbliży wolontariusza z podopiecznym i w naturalny sposób ułatwi zbudowanie więzi.

Drugim etapem działania będzie wykonanie fotografii z uczestnikami projektu. Zdjęcia autorstwa Piotra Hejke zostaną wykorzystane do wydania kalendarza na 2017 rok. Dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na pomoc osobom starszym i samotnym.

Projekt „Obiad” będzie realizowany od 21 lutego do 30 czerwca 2016 r. Partnerami Płockiego Wolontariatu Urzędu Miasta Płocka są Fundacja Panaceum i płockie restauracje.

Źródło. UMP.