Magiczny wieczór z muzyką i…kawą [FOTO]

image_pdfimage_print

W minioną niedzielę 14 lutego, w Dom Darmstadt wypełniła muzyka w mistrzowskim wykonaniu Piotra Jasiurkowskiego i Tobiasa Borsbooma. W przyjacielskiej, kameralnej atmosferze odbył się pierwszy koncert nowego cyklu „Muzyką kawa słodzona”. Wybrzmiały kompozycje takich twórców, jak Karol Szymanowski, César Franck, Henryk Wieniawski czy Krzysztof Pendercki.

Oprócz walentynkowych wydarzeń, które odbywały się w niedzielę przed Ratuszem, płocczanie mogli skorzystać z propozycji, jaką przygotował dla nich Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. „Muzyką kawa słodzona” to zupełnie nowy cykl prestiżowych koncertów kameralnych z udziałem reprezentantów holenderskich akademii muzycznych, których pomysłodawczynią jest płocka skrzypaczka, Patrycja Grecka.

W Walentynki płocczanie mieli okazję wysłuchać recitalu skrzypka Piotra Jasiurkowskiego (Konserwatorium w Maastricht) oraz pianisty – Tobiasa Borsbooma (Królewska Akademia Muzyczna w Amsterdamie), który wypełnił wypełnił melomanami całą salę koncertową Domu Darmstadt.

Podczas pierwszej części koncertu, dowodząc swojego ogromnego talentu, muzycy wykonali wirtuozerską Sonatę A-dur Césara Francka. W przerwie pojawiła się tytułowa kawa, poczęstunek oraz czas na rozmowę i podzielenie się swoimi wrażeniami.

Drugą część recitalu artyści rozpoczęli od Sonaty d-moll na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Następnie zabrzmiały trzy miniatury Pendereckiego wykorzystujące wszelkie rejestry i możliwości obu instrumentów. Fantazja op. 20 na motywach z opery „Faust” Charlesa Gounoda była ostatnim elementem zawartym w oficjalnym programie koncertu. Wywoływani przez publiczność Piotr i Tobias wykonali na zakończenie Apres un Reve Gabriela Faure.

Kolejny koncert w cyklu „Muzyką kawa słodzona” odbędzie się 10 kwietnia bieżącego roku. W Domu Darmstadt recital zagra wiolonczelista o meksykańskim pochodzeniu, Rolando Fernandez Lara.

Fot. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki