Valentin Ghionea królem strzelców kwalifikacji do Mistrzostw Świata

Pomimo rozpoczętych w piątek Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, w dniach 13-17 stycznia, w Europie rozgrywane były mecze o awans do kolejnej fazy kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2017. Udział wzięło w nich trzech zawodników Orlen Wisły Płock.

We francuskim czempionacie udział wezmą 24 zespoły. Dwie drużyny awans do MŚ mają już zapewniony, Francuzi jako Mistrz Świata 2015 i gospodarz oraz Katar, który uległ podopiecznym Claude Onesty w finale poprzednich mistrzostw.

Europejskim reprezentacjom w kwalifikacjach do tego turnieju przypada 12 miejsc. Pierwsze z nich zarezerwowane są dla najlepszej trójki bądź czwórki (jeśli Francja znajdzie się co najmniej w półfinale ME) odbywających się obecnie mistrzostw Starego Kontynentu.

O kolejne 9 miejsc, w fazie play-off kwalifikacji do MŚ, walczyć będzie 18 drużyn. 12 występujących na polskim (miejsca 5-16) oraz 6 zespołów, które przeszły pierwszą fazę kwalifikacji. Wśród nich są Bośnia i Hercegowina z Marko Tarabochią w składzie, Austria, Łotwa, Portugalia w której gra Tiago Rocha, Czechy i Holandia.

Nie ma niestety Rumunii z Valentinem Ghioneą i Danem-Emilem Racoteą, która rywalizację w grupie B przegrała z Austrią gorszym bilansem bezpośrednich spotkań. W październiku 2015 roku Austriacy pokonali Rumunów 27:24. W rewanżowym starciu, które odbyło się w miniony czwartek, lepsi okazali się Rumuni, ale zwycięstwo 32:29, ze względu na ilość bramek rzuconych na wyjeździe, dało awans Austriakom.

Trochę na otarcie łez, najlepszym strzelcem kwalifikacji okazał się rumuński skrzydłowy Valentin Ghionea, który w sześciu meczach zdobył 40 bramek.

Styczniowe występy „Nafciarzy” w eliminacjach do MŚ 2017:

Marko Tarabochia – 5 bramek w meczu Bośni i Hercegowiny ze Słowacją (26:24) oraz 2 w konfrontacji z Litwą (31:22),
Valentin Ghionea i Dan-Emil Racotea – współnie 7 bramek (5 + 2) w meczu Rumunii z Austrią (32:39) oraz 9 (8 + 1) w starciu z Włochami (30:28).

 

 

Fot. SPR Wisła Płock