Kieślowski z Płockiem w tle

Fabularnym debiutem Krzysztofa Kieślowskiego „Blizna” zainaugurowany zostanie cykl „Rozwijanie znaczeń.” Raz w miesiącu w Kinie za Rogiem będzie można nie tylko obejrzeć zrekonstruowany cyfrowo polski film, ale i porozmawiać na jego temat. Uzupełnieniem spotkania będą Kroniki Filmowe z epoki.

 

„Blizna” to film, który ukazuje zmiany w życiu niewielkiego miasta, w którym budowany jest kombinat chemiczny. Wprawdzie filmowym miasteczkiem jest Olecko, jednak zdjęcia kręcone były w Płocku.

Na ekranie zobaczyć można Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne, malowniczo filmowane Tumy, Stary Rynek, stare spichlerze i płockie podwórka. Są również nowe płockie osiedla. W obsadzie znalazło się miejsce dla aktorów Teatru Płockiego – Jadwigi Bryniarskiej, Małgorzaty Leśniewskiej, Konrada Morawskiego, Jerzego Prażmowskiego, Andrzeja Skupienia oraz dyrektora Jana Skotnickiego.

Drugoplanową, ale wyrazistą rolę w „Bliźnie” powierzył Krzysztof Kieślowski Jerzemu Stuhrowi, który dopiero później stał się jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiego kina. To z myślą o nim powstały scenariusze „Spokoju” i „Amatora”. Genialną kreację aktorską stworzył w „Bliźnie” Franciszek Pieczka, grający dyrektora Bednarza. Jego bohater stoi na czele budowy wielkiego kombinatu, zlokalizowanego – na skutek odgórnej decyzji – w sercu starej puszczy. Wprawdzie dość szybko wychodzi na jaw, że skutki takiej lokalizacji mogą być fatalne, jednak niczego nie da się już cofnąć.

Niefortunna lokalizacja zakłady przemysłowego stała się dla reżysera pretekstem do pokazania relacji między podejmującymi decyzje a ludźmi, którzy odpowiadają za ich realizację, ponosząc wszelkie konsekwencje. Film obnaża nepotyzm, kunktatorstwo i manipulacje z epoki gierkowskiej.

Warto o tym porozmawiać, a Kino za Rogiem jest idealnym miejscem do takiej rozmowy. „Blizna” ma być filmem inaugurującym cykl „Rozwijanie znaczeń.” Raz w miesiącu w Kinie za Rogiem zobaczyć będzie można zrekonstruowany cyfrowo film polski, a później trochę o nim porozmawiać. Uzupełnieniem spotkania będą Kroniki Filmowe z epoki.

– W najbliższą sobotę opowiem o „Bliźnie” i o innych filmach realizowanych w Płocku. Pokażę również kronikę z 1979 roku w całości poświęconą naszemu miastu, gdzie obok historii budowy kombinatu, pojawi się stary powojenny Płock, Małachowianka, Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów i płockie osiedla. W planach jest również quiz z nagrodami dla widzów – zachęca szef KzR Radosław Łabarzewski.

„Bliznę” w Kinie za Rogiem (Tumska 9A) obejrzeć będzie można w sobotę, 12 grudnia o 17.00. Bilet kosztuje zaledwie 5 złotych.

blizna2