Płocka policja przyłączyła się do Europejskiej akcji

Policjanci z płockiej drogówki prowadzili działania, których celem było eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Działania były prowadzone w poniedziałek 7 grudnia we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Analizując statystyki wypadków drogowych nadal jedną z przyczyn jest prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym. Te dane mają potwierdzenie również w praktyce ostatnich dni. Przykładem może być tutaj chociażby tragiczne w skutkach zdarzenie drogowe w Warszawie, gdzie pijany 19 latek stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do śmiertelnego wypadku, w którym zginął młody chłopak. Policjanci podejmują szereg działań edukacyjnych, których celem jest uświadomienie kierowcom zagrożeń, jakie niesie za sobą prowadzenie pojazdu na tzw. „podwójnym gazie”.  Poza działaniami edukacyjnymi prowadzone są również działania kontrolne, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa innym uczestnikom ruchu m.in. poprzez eliminowanie z ruchu kierowców prowadzących pojazdy po użyciu alkoholu.

Problem nietrzeźwych kierowców nie dotyczy tylko Polski, dotyczy on również innych krajów. Przez cały poniedziałek na terenie miasta i powiatu płockiego prowadzone były wzmożone działania „Alkohol i narkotyki”. Działania te były prowadzone również na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W Płocku i powiecie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili łącznie 872 badania stanu trzeźwości kierowców, ujawnili i zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących oraz 2 kierowców, którzy prowadzili pojazdy mimo orzeczonego wcześniej sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Ponadto funkcjonariusze innych jednostek organizacyjnych w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku zatrzymali jednego nietrzeźwego kierującego i jednego kierującego pojazdem mimo orzeczonego zakazu sądowego. Wszyscy nietrzeźwi zostali zatrzymani na terenie powiatu płockiego. Kierowcy stracili prawo jazdy, które zgodnie z obowiązującymi przepisami zostanie im zatrzymane na minimum 3 lata, ponadto grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują po raz kolejny do kierowców, aby wykazali się odpowiedzialnością i zrezygnowali z prowadzenia pojazdu po alkoholu. Funkcjonariusze apelują również do innych osób, które dzisiaj nie reagują,  gdy widzą nietrzeźwego za kierownicą. W taki sposób dają ciche przyzwolenie na możliwy, tragiczny w konsekwencji scenariusz wydarzeń.

źródło: informacja prasowa